Zełenski w Davos: Każdy potencjalny agresor musi znać konsekwencje swoich działań

23 maja 2022, 16:15 Alert

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, że „świat stoi w obliczu punktu zwrotnego” i „musi zaostrzyć sankcje wobec Rosji jako ostrzeżenie dla innych krajów rozważających użycie brutalnej siły”. Podkreślił on potrzebę wprowadzenia europejskiego embarga na rosyjską ropę.

Wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego. Fot. Twitter.
Wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego. Fot. Twitter.

Prezydent Ukrainy w Davos

– Historia znajduje się w punkcie zwrotnym. To jest naprawdę moment, w którym zostanie podjęta decyzja, czy brutalna siła będzie rządzić światem – powiedział Zełenski. Wezwał on kraje do większego nacisku na Moskwę i oskarżył je o niewyczerpywanie sankcji.

– Sankcje powinny być maksymalne, aby Rosja – i każdy inny potencjalny agresor, który chce prowadzić brutalną wojnę ze swoim sąsiadem – wyraźnie znał bezpośrednie konsekwencje swoich działań – powiedział.

Domagał się embarga na ropę, zablokowania wszystkich rosyjskich banków i zakończenia wszelkiego handlu. – Zagraniczne firmy powinny całkowicie wycofać się z Rosji, a rosyjska branża IT powinna zostać odcięta od Zachodu – powiedział Zełenski. Podkreślił, że „sankcje muszą ustanowić precedens, odstraszając innych agresorów w nadchodzących dziesięcioleciach” dodając, że „Rosja spowodowała swój upadek własnymi działaniami”.

Reuters/Michał Perzyński