CiepłownictwoEnergetykaOpinieOZE

Sikorski: Polska jest gotowa na zimę, ale nie będzie łatwo

Linia elektroenergetyczna Kozienice-Miłosna w budowie. Fot. Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Linia elektroenergetyczna Kozienice-Miłosna w budowie. Fot. Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

– Zima z perspektywy Polski może nie być łatwa, jednak ze względu na bilanse, które są zadowalające, patrzymy pozytywnie w najbliższą przyszłość. Mamy generację fotowoltaiczną, mogliśmy zrealizować remonty bloków, więc mamy dużo dostępnej mocy. Jeśli chodzi o paliwa, Polska ma duże zapasy i to jest krzepiące – powiedział Tomasz Sikorski, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych podczas konferencji “Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” w Rzeszowie.

Podczas trwającej konferencji “Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” odbywającej się w Rzeszowie głos zabrał Tomasz Sikorski, prezes PSE. Odniósł się on do nadchodzącej zimy, i gotowości na nią.

– Zima z perspektywy Polski może nie być łatwa, jednak ze względu na bilanse, które są zadowalające, patrzymy pozytywnie w najbliższą przyszłość. Mamy generację fotowoltaiczną, mogliśmy zrealizować remonty bloków, więc mamy dużo dostępnej mocy. Jeśli chodzi o paliwa, Polska ma duże zapasy i to jest krzepiące – powiedział Tomasz Sikorski, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

– Obecnie mierzymy się z trzema wyzwaniami, które przesądzą o tempie transformacji. Rozwój i modernizacja sieci elektroenergetycznych to pierwsze z nich. Niedawno komisarz Kadri Simpson powiedziała, że na to do 2030 roku zostanie wydane prawie 600 miliardów euro. Jednak żeby to zrobić, musimy mieć materiały i wykonawców, a do tego trzeba myśleć o długoterminowych projektach. Ważna jest również kwestia społeczna, często podnoszona przez PSE, i tutaj korzyści dla społeczeństwa będą znaczne. Elektroenergetyka jest teraz multiinterdyscyplinarna, potrzebujemy inżynierów, którzy będą dobrze wykształceni w różnych obszarach – mówił prezes PSE.

– Drugie wyzwanie to rezerwowanie źródeł odnawialnych. Mamy do czynienia z suszami i innymi sytuacjami niezależnymi od człowieka, w których generacja jest utrudniona. Wówczas musimy dysponować mocami z jednostek opalanych innymi paliwami. Wraz z rozwojem OZE będzie rosła presja na rozwój elektroenergetyki. Im więcej odbioru energii elektrycznej, tym trudniej rezerwować moce. Musimy zachować równowagę pomiędzy OZE, konsumpcją i zapewnieniem minimalnego poziomu dostaw energii elektrycznej, gdy nie będzie dostępu do mocy ze źródeł odnawialnych – zaznaczył.

– Trzeci obszar to zdolność i środki do zarządzania systemem. To zarządzanie staje się złożone, ponieważ Europa stawia na energetykę wielkoskalową, czyli farmy wiatrowe, energetykę na morzu i rozproszoną. Mechanizmem do tego mogą być tylko ceny energii, od których będzie zależało bezpieczeństwo systemu elektroenergetycznego. Odporność systemu oznacza bezpieczeństwo dostaw energii – powiedział prezes Sikorski.

– Integracja rynków energii elektrycznej, zarówno krótkoterminowych jak długoterminowych, to bardzo ważny aspekt. Pracujemy nad tym wspólnie z Ukrainą. Mówimy o budowaniu nowych linii przesyłowych, aby rynek miał więcej zdolności. Moim zdaniem, równie ważnym aspektem jest wykorzystanie infrastruktury, którą już teraz mamy – dodał.

Opracował Jędrzej Stachura


Powiązane artykuły

Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...
Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Udostępnij:

Facebook X X X