Źródło: Polskie regiony pogórnicze otrzymają większość środków na sprawiedliwą transformację. Gaz w grze

15 stycznia 2020, 16:15 Alert

Komisja Europejska przekaże większość środków Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej ze względu na kryteria. Środki te będą mogły trafić także do sektora gazowego – mówi nam źródło w Brukseli.

Komisja Europejska. Źródło: Europa.eu
Komisja Europejska. Źródło: Europa.eu

Regiony pogórnicze będą głównym adresatem

Według niego Polska otrzyma środki na transformację regionów pogórniczych, które są głównym adresatem tego Funduszu. Wylicza udział Polski w funduszu wartym 7,5 mld euro na 25-27 procent. Środki te mają posłużyć „budowie nowych biznesów i usług”. – Jesteśmy, by pomóc nie tylko za pomocą platformy wsparcia regionów pogórniczych, ale także konkretnego funduszu. To oferta, nie zmuszamy nikogo do udziału – powiedział nasz rozmówca. Te informacje potwierdzają źródła rządowe w rozmowie z BiznesAlert.pl.

Gaz na pokładzie?

– Projekty gazowe spełniają cel dążenia do neutralności klimatycznej do 2050 roku – przekonuje źródło w Komisji Europejskiej. – Przejście od węgla do gazu jest naturalnym krokiem i nie do uniknięcia w krajach jak Polska, Niemczy czy Grecja – mówi rozmówca BiznesAlert.pl. Tymczasem Europejski Bank Inwestycyjny uznał, że nie będzie finansował projektów wykorzystujących paliwa kopalne, w tym gaz ziemny, po 2021 roku.

Komisja ma weryfikować wsparcie z całego mechanizmu sprawiedliwej transformacji, w tym Funduszu, pod kątem realizacji celu neutralności klimatycznej, a z drugiej strony nie zapewni z jego pomocą bezpośredniego finansowania projektowego jak było ze środkami unijnymi w przeszłości. – Na pewnym etapie jednak gaz będzie musiał zostać zdekarbonizowany – przyznało źródło w Brukseli.

Wojciech Jakóbik

Kurtyka: Mechanizm sprawiedliwej transformacji pozwoli na ewolucję, a nie likwidację przemysłu