ŚrodowiskoWszystko

Związek Miast Polskich chce zlecać wywóz śmieci swoim podmiotom bez przetargu

Jak podaje “Dziennik Gazeta Prawna”, Związek Miast Polskich już ma gotowy projekt, który zakłada możliwość zlecania wywozu odpadów bez przetargu. Zajmie się nim Sejm.

Samorządom nie podobają się obecne przepisy, które zabraniają im zlecania wywozu śmieci własnym podmiotom, bez przetargu i chcą go zmienić.

– Trzeba zlikwidować ten idiotyczny przepis, który zobowiązuje samorządy do przeprowadzania przetargu. Przecież zapewnienie systemu gospodarki odpadami jest zadaniem własnym gminy i powinny one same decydować o tym, w jaki sposób go zrealizują – uważa cytowany przez gazetę Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.

Anna Paluch z PiS deklaruje otwartość na rozmowy w tej sprawie, wskazując, że poprzedni rząd pogorszył sytuację w tej kwestii.

Jednak Ministerstwo Środowiska nie zajęło jasnego stanowiska w tej sprawie, jeden z pracowników argumentował, że trzeba się najpierw lepiej zapoznać z tym co zostawił poprzedni rząd i wtedy określić priorytety działania.

Jak mówi Tomasz Styś, ekspert z Instytutu Sobieskiego: – Należy podkreślić, że wprowadzenie in-house [Zlecanie wywozu własnym podmiotom – przyp. red.] nie oznacza likwidacji postępowań przetargowych, lecz jedynie rozszerzenie katalogu instrumentów prawnych pozostających w dyspozycji gmin o nowe narzędzie. Jest nim możliwość realizacji zadań własnych gminy za pomocą kontrolowanego przez siebie podmiotu.

Z kolei Maciej Kiełbus, prawnik w Kancelarii Ziemski & Partners twierdzi, że stosunek liczby prywatnych wykonawców usługi do publicznych nie zmieniłaby się po wprowadzeniu zmian w przepisach. Argumentuje, że samorządy nie rzucą się do zakładania firm wywożących śmieci, bo to wymagałoby od nich inwestycji.

Innego zdania są firmy, które zapowiadają, że będą domagać się rekompensaty z tytułu ograniczenia swobody konkurencji.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Powiązane artykuły

Niemcy: Od 2005 roku emisje CO2 spadły o połowę

Federalny Urząd Ochrony Środowiska (UBA) w Dessau-Roßlau podaje, że od wprowadzenia systemu dokumentacji emisji CO2 w 2005 roku emisje w...
Rzeka Ren. Źródło: wikimedia

Rzeka Ren będzie coraz cieplejsza. A to wpłynie na gospodarkę

Szwajcarska Federalna Politechnika w Zurychu (ETH) wskazuje, że do końca XXI wieku temperatura wody Renu może wzrosnąć nawet o 4,2 stopnia...
Aktywiści podczas strajku klimatycznym w Niemczech. Źródło: wikimedia

Zielona młodzieżówka chce wywłaszczyć koncerny w Niemczech

Jakob Blasel, współprzewodniczący Zielonej Młodzieży, wzywa do nacjonalizacji trzech niemieckich koncernów – RWE, Leag i Thyssenkrupp – w celu ochrony...

Udostępnij:

Facebook X X X