BezpieczeństwoWszystko

Związkowcy oskarżają o przekręt śmigłowcowy

AW149, fot. PZL Świdnik

W Warszawie na finiszu kampanii prezydenckiej protestowało dziś ponad pół tysiąca pracowników PZL Świdnik – firmy, którą polski rząd odrzucił w przetargu na zakup wielozadaniowych śmigłowców dla armii. Protestujący wytykali rządzącym prowadzenie fatalnej polityki zbrojeniowej. Zarzucili też zamiar wyprowadzenia z polskiej gospodarki 13 mld zł, które mają trafić do kieszeni francusko-niemieckiego koncernu Airbus Helicopters – firmy, która przetarg wygrała.

– Wzywamy do unieważnienia przetargu – mówili protestujący. – To polskie firmy, a także te z kapitałem zagranicznym, ale zlokalizowane w kraju, powinny dostawać takie zlecenia. To pieniądze podatników, dlaczego wydajemy je za granicą?

W kwietniu br. Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało, że do kolejnego etapu przetargu na wyposażenie polskiej armii przeszedł wielozadaniowy śmigłowiec H225M – produkowany przez Airbus Helicopters. W przetargu startowali też Amerykanie (Sikorsky Aircraft) z produkowanym w PZL Mielec Black Hawkiem oraz włosko-brytyjska grupa AgustaWestland ze śmigłowcem AW149 z zakładów PZL Świdnik. Decyzja polskiego rządu jest kontrowersyjna, bo odrzuceni oferenci, w odróżnieniu od Airbusa, posiadają w Polsce własne zakłady produkujące śmigłowce.

– PZL Świdnik to firma, której kadra jest w stanie zaprojektować, wyprodukować i serwisować śmigłowce wysokiej klasy – przekonywali protestujący. – Nie rozumiemy globalnej polityki zamówień publicznych rządu, czy to gra interesów?

Przedstawiciele pracowników m.in. Federacja Związków Zawodowych Metalowcy, NSZZ Solidarność, Związek Zawodowy Inżynierów i Techników PZL Świdnik, WZZ Sierpień 80 pytali; dlaczego rząd i prezydent, zwierzchnik sił zbrojnych, nie pozwalają na rozwój polski wschodniej. – Bardziej od województw lubelskiego i podkarpackiego (PZL Mielec-red.), Panu prezydentowi zależy na Francji – mówili. Delegacja związkowców złożyła na ręce sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Olgierda Dziekońskiego specjalną petycję.

W czasie protestu nie zabrakło też prześmiewczych transparentów. m.in. „Bronek mówi, że Polskę wspiera, a francuskie śmigłowce wybiera”, „Polska uzbrojona w śmigło bezrobocia” czy „Wielki przekręt śmigłowcowy z prezydentem w tle”.

Pracownicy nie są osamotnieni, polski rząd krytykują też Pracodawcy RP, jedna z największych organizacji w Polsce zrzeszająca przedsiębiorców. W ubiegłym tygodniu do prokuratury trafiło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, złożone przez posłów PiS. Z kolej posłowie SLD apelują o zwołanie komisji śledczej, która ma zbadać kulisy przetargu. Stosowny projekt jest już w Sejmie.

Obecnie trwają testy śmigłowca H225M. Jeśli próby wypadną pomyślnie, dostawy maszyn mają rozpocząć się w 2017 roku.


Powiązane artykuły

Źródło: Freepik

Polska zagrożona. Hakerzy coraz częściej biorą ją na cel

Liczba cyberataków na całym świecie w drugim kwartale 2025 roku osiągnęła rekordowy poziom. Globalna średnia liczba ataków tygodniowych na organizację...

Berlin nie przekaże Ukrainie Taurusów i Patriotów

Niemcy nie przekażą Ukrainie systemów obrony powietrznej Patriot i pocisków manewrujących Taurus. Berlin dysponuje sześcioma zestawami do ochrony swojego nieba,...
Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Udostępnij:

Facebook X X X