Związkowcy zakończyli protest w siedzibie PGG. Kolejne rozmowy odbędą się jeszcze w tym roku

23 grudnia 2021, 06:30 Alert

Związkowcy, którzy od poniedziałku okupowali siedzibę Polskiej Grupy Górniczej (PGG), w środę po południu zakończyli protest w tej formie i opuścili budynek. Kończą się też blokady kolejowej wysyłki węgla z kopalń do elektrowni. Kolejne rozmowy, z udziałem wiceministra aktywów państwowych Piotra Pyzika, odbędą się 28 grudnia.

fot. pixabay.com

– Polska Grupa Górnicza zawiadamia, że w środę 22 grudnia około godz. 13.00 grupa związkowców WZZ Sierpień 80, którzy przebywali w sali konferencyjnej Centrali PGG w Katowicach, opuściła budynek spółki. Tym samym zakończył się protest rozpoczęty w poniedziałek 20 grudnia, połączony z okupacją budynku przy ul. Powstańców w Katowicach – poinformowała w komunikacie PGG.

Stopniowo kończy się też związkowy protest polegający na blokadzie transportu węgla z kopalń od elektrowni. Z informacji PGG wynika, że w środę późnym popołudniem torowiska w większości były już odblokowane.

We wtorek po południu zaplanowane na jedną dobę blokady torów rozpoczęły się przy kopalniach Piast-Ziemowit, a następnie Staszic-Wujek, Halemba, Mysłowice-Wesoła i Sośnica. W nocy blokadę rozpoczęli związkowcy z kopalni Rydułtowy, a w środę rano górnicy z kopalń Bielszowice, Marcel i Jankowice – w godzinach porannych blokady trwały w sumie w dziewięciu kopalniach. W ciągu dnia torowiska były stopniowo odblokowywane.

– Protest ma charakter ostrzegawczy. Jak podkreślają związkowcy, na razie dłuższa akcja nie jest planowana, aby nie narażać społeczeństwa na przerwy w dostawie energii. Blokada dotyczy wyłącznie węgla transportowanego do elektrowni. Sprzedaż surowca dla odbiorców indywidualnych odbywa się normalnie – poinformowało biuro prasowe śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

W skład Komitetu Protestacyjno-Strajkowego w PGG wchodzą cztery centrale związkowe: Solidarność, ZZG, Kadra i Związek Zawodowy Pracowników Dołowych, zaś odrębną akcję protestacyjną prowadzi związek Sierpień’80, którego członkowie również uczestniczyli w blokadzie wysyłki węgla.

Negocjacje w PGG są prowadzone w ramach procedury sporu zbiorowego. 21 grudnia związki zawodowe i zarząd spółki podpisały protokół rozbieżności. Kolejne rozmowy, z udziałem wiceministra aktywów państwowych Piotra Pyzika, odbędą się 28 grudnia.

Związkowcy domagają się wypłaty rekompensaty dla pracowników za miesiące od września do grudnia w związku ze wzmożoną pracą i dodatkowym wydobyciem w tym okresie (także w weekendy) oraz wzrostu średniego wynagrodzenia brutto w spółce do 8200 zł (wobec 7829 zł obecnie) – podaje Polska Agencja Prasowa.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Zespół kryzysowy w resorcie aktywów zbada przyczyny niewystarczających zapasów węgla w Polsce