Zyska: OZE w Polsce mają się dobrze, o czym świadczy ich wysoki udział w miksie energetycznym

29 kwietnia 2022, 11:00 Energetyka

– Opozycja mówi, że w obszarze OZE w Polsce nic się nie dzieje. Jest wręcz odwrotnie. Chcę powiedzieć samorządowcom, że osiągnęliśmy bardzo wysoki udział OZE w miksie energetycznym, jest to 18 procent we wszystkich technologiach odnawialnych – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska podczas posiedzenia komisji sejmowej.

Pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska. Fot. Bartłomiej Sawicki
Pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska. Fot. Bartłomiej Sawicki

Posiedzenie komisji sejmowej odbyło się 29 kwietnia 2022 roku (piątek) o godz. 10.00. Tematem spotkania były samorządy terytorialne i ich udział w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego oraz środowiskowego Polski. – W czasie pandemii uruchomiliśmy 7,4 GW mocy w OZE, dla porównania Elektrownia Bełchatów to 5 GW. Tutaj należą się słowa uznania dla polskich prosumentów, których jest już w Polsce ponad milion – powiedział Ireneusz Zyska.

– Sejm przyjął ustawę o ochronie projektów parasolowych. Jeśli chodzi o rozwój energetyki odnawialnej w oparciu o klastry energii, przygotowaliśmy dużą nowelizację ustawy o OZE, zawiera ona aktualizację dyrektywy RED II. Wprowadzamy rozwiązania, które mają sprawić, by klastry energii miały motywację ekonomiczną do rozwoju, i by było to bardziej opłacalne dla konsumentów. Celem podejmowanych działań jest poprawa lokalnego bezpieczeństwa energetycznego i rozwój lokalnej przedsiębiorczości – zaznaczył.

– Wprowadzamy zachęty – im więcej będzie OZE w klastrze, tym lepsze bonusy związane z cenami i dystrybucją energii. Budynki należące do samorządu będą zachęcane do korzystania ze źródeł odnawialnych. Mam nadzieję, że również mieszkańcy gminy z większym zaufaniem będą budować klastry energii, które będą miały duży potencjał. Trzeba będzie zastosować również magazyny energii. Gdyby w każdym polskim powiecie działał dobrze zorganizowany klaster energetyczny, byłaby to zasadnicza zmiana w Polsce. Dzięki temu moglibyśmy zaoszczędzić do 20 procent energii biernej w systemie energetycznym, co zwiększyłoby nasze bezpieczeństwo energetyczne – podkreślił.

Wiceminister klimatu i środowiska powiedział, że ostateczny kształt nowelizacji zostanie przedstawiony po przeanalizowaniu wszystkich uwag. – Wpłynęło ponad tysiąc uwag, które będziemy musieli rozpatrzyć. Potem ustawa trafi pod obrady Sejmu, i mamy nadzieję, że zostanie ona przyjęta w tym roku, byśmy mogli wdrażać przepisy w życie od pierwszego stycznia 2023 roku – dodał Zyska.

Opracowali Michał Perzyński i Jędrzej Stachura

Zyska: Wspieramy OZE, to nie są działania pod publikę