27 Światowa Konferencja Gazownictwa (27th World Gas Conference) rozpoczęła we wtorek obrady w Waszyngtonie. Udział w niej biorą szefowie resortów energii m.in. z USA, Argentyny, Kanady, Korei Południowej, Indonezji i Węgier oraz prezesi największych korporacji gazowniczych, petrochemicznych i energetycznych świata. Polskę reprezentuje delegacja Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) na czele z prezesem spółki Piotrem Woźniakiem.
Światowa Konferencja Gazownictwa to największe zgromadzenie producentów, konsumentów, ekspertów, przedstawicieli rządów i organizacji międzynarodowych.
Do Waszyngtonu przyjechało na nią 12 tys. uczestników ze stu państw świata oraz przedstawiciele 600 organizacji specjalistycznych, narodowych i międzynarodowych. Podczas zorganizowanej już po raz 27 Światowej Konferencji Gazownictwa organizatorzy zapowiedzieli wystąpienia 600 osób.
We wtorek podczas inauguracyjnej sesji konferencji przemawiał m.in Rick Perry szef resortu energii w gabinecie prezydenta Donalda Trumpa. Podczas kolejnych dni obrad wystąpią jego odpowiednicy m.in. z Argentyny, Kanady, Korei Południowej, Indonezji i Węgier oraz prezesi największych korporacji gazowniczych, petrochemicznych i energetycznych świata, w tym ExxonMobil, Chevron, Shell, ConocoPhillips i BP. Jednym z głównych patronów konferencji jest korporacja Cheniere Energy Inc. światowy pionier w dziedzinie produkcji LNG.
Firma ta, z siedzibą w Houston w stanie Teksas, z gazoportem w pobliskim stanie Luizjana, była pierwszym dostawcom amerykańskiego skroplonego gazu naturalnego (LNG) do Polski i tym samym do całego regionu Europy Środkowo – Wschodniej. Podczas konferencji, która odbywa się w ośrodku im. E. Waltera Washingtona można zwiedzać gigantyczną wystawę poświęconą m.in. odnawialnej energii, roli gazu w transporcie i produkcji gazu z biomasy.
Głównym organizatorem World Gas Conference jest od roku 1931 Międzynarodowy Związek Gazownictwa (International Gas Union – IGU) – pozarządowa organizacja, której członkowie kontrolują 95 procent światowej produkcji, dystrybucji i konsumpcji gazu naturalnego.
Gospodarzem sesji jest państwo, które sprawowało prezydencję IGU przez ostatnie trzy lata.
W tym roku gospodarzami Światowej Konferencji Gazownictwa zorganizowanej pod hasłem „Fueling the Future” (pol. „napędzając przyszłość”) są Stany Zjednoczone; największy producent i zarazem -co jest pierwszym tego rodzaju przypadkiem w historii IGU – największy konsument gazu na świecie.
Polska Agencja Prasowa