Opozycja proponuje zmiany w ustawie odległościowej. Koalicja Obywatelska proponuje aby możliwość stawiania farm wiatrowych w odległości od zabudowań zmniejszyć do 800 metrów. Obecnie jest to 10 krotność wysokości wiatraka. PSL – Kukiz 15 proponują zaś, aby wydłużyć okres uzyskania decyzji o warunkach zabudowy, dla budynków mieszkalnych. Ma to zdaniem wnioskodawców ochronić prawa nabyte obywateli.
PSL chce chronić prawa nabyte
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, złożony przez grupę posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego i Kukiz 15 ma na celu wprowadzenie jednakowego traktowania elektrowni wiatrowych powstałych przed nowelizacją przepisów, jak i tych projektowanych i budowanych obecnie.
W uzasadnieniu do projektu zmiany ustawy z 2016 roku, wnioskodawcy projektu wyjaśniają, że zmiany dotyczą wprowadzenia przepisów, które mają na celu rozróżnienie sytuacji podmiotów planujących lokalizację zabudowy mieszkaniowej w sąsiedztwie elektrowni wiatrowych powstałych przed dniem wejścia w życie ustawy, od tych które będą lokalizowane i budowane w przyszłości.
Ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych określa odległość, w której mogą być lokalizowane i budowane elektrownie wiatrowe. Jest ona równa lub większa od dziesięciokrotności wysokości elektrowni wiatrowej mierzonej od poziomu gruntu do najwyższego punktu budowli, wliczając elementy techniczne, w szczególności wirnik wraz z łopatami.
Posłowie podkreślają, że wprowadzone wówczas przepisy tej ustawy w sposób jednakowy traktują elektrownie wiatrowe powstałe przed nowelizacją przepisów, jak i te projektowane i budowane obecnie. – W praktyce oznaczają zakaz wznoszenia budynków mieszkalnych po 16 lipca 2019 r. w dużo większych odległościach od istniejących elektrowni wiatrowych, niż miało to miejsce przed wejściem w życie ustawy. W mniejszych gminach wiejskich oraz miejsko-wiejskich, w których funkcjonują duże elektrownie wiatrowe, nowe budynki mieszkalne nie będą mogły być wznoszone na obszarach obejmujących nawet kilkanaście procent terytorium gminy – czytamy w uzasadnieniu. W konsekwencji – zdaniem posłów – ograniczy to znacznie rozwój budownictwa mieszkaniowego oraz zabudowy zagrodowej. – Mając zatem na uwadze ochronę praw nabytych oraz zaufanie obywateli do państwa, należy rozróżnić sytuację podmiotów planujących lokalizację zabudowy mieszkaniowej w sąsiedztwie elektrowni wiatrowych powstałych przed dniem wejście w życie ustawy, od tych które będą lokalizowane i budowane w przyszłości – czytamy w uzasadnieniu.
Posłowie proponują, aby w przedmiocie wydania decyzji o warunkach zabudowy dotyczące budynku mieszkalnego albo budynku o funkcji mieszanej, wszczęte i niezakończone do dnia wejścia w życie ustawy prowadzone były przez 72 miesiące od dnia wejścia w życie ustawy na podstawie przepisów dotychczasowych. Druga zmiana dotyczy postępowania w przedmiocie wydania decyzji o warunkach zabudowy, dotyczącej budynku mieszkalnego albo budynku o funkcji mieszanej, w skład której wchodzi funkcja mieszkaniowa. Jeśli wszczęto je po dniu wejścia w życie ustawy prowadzi się na podstawie przepisów dotychczasowych przez 72 miesiące od dnia wejścia w życie ustawy. Obecnie ten okres wynosi 36 miesięcy.
KO chce liberalizacji ustawy odległościowej
Siedem dni wcześniej posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.
Celem projektu jest zmiana przepisów ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie w elektrowni wiatrowych, które – zdaniem Koalicji Obywatelskiej – spowodowały, że na terenie całej Polski zdecydowanie ograniczona została możliwość budowy nowych elektrowni wiatrowych. W szczególności projekt zmierza do zmiany regulacji, które zdaniem Koalicji, spowodowały znaczący wzrost wysokości podatku od nieruchomości, który jest naliczany w zależności od wartości elektrowni wiatrowej, – ograniczyły możliwości prowadzenia inwestycji w zakresie elektrowni wiatrowych, w związku z wprowadzonymi wymogami dotyczącymi odległości elektrowni wiatrowej od budynku mieszkalnego.
Zmiany proponowane w projekcie w celu realizacji założeń przedmiotowego projektu dotyczą zmiany definicji pojęcia „elektrownia wiatrowa” zwartego w art. 2 pkt 1 ustawy. Proponują oni, aby elektrownię wiatrową stanowiła budowla w rozumieniu przepisów prawa budowanego, składająca się z fundamentu i wieży, o mocy większej niż moc mikroinstalacji w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii. Zmiany miałby dotyczyć także art. 4 ust. 1 ustawy w zakresie minimalnej odległości budynków mieszkalnych oraz obiektów chronionych. Proponują oni także, aby odległość pomiędzy elektrownią wiatrową a ww. obiektami wynosiła co najmniej 800 metrów, a także zmiany w zakresie sposobu wyznaczania miejsc, w których dopuszcza się budowę elektrowni wiatrowych. W projekcie proponuje się określenie, że wyznaczenie miejsc, w których dopuszcza się budowę nowych elektrowni wiatrowych dokonuje się w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.
Bartłomiej Sawicki