Przedstawiciel rządu odpowiedzialny za projektowanie polityki na rzecz rozwoju wodoru w różnych gałęziach gospodarki zapowiada, że strategia w tej sprawie zostanie przygotowana do końca października.
Zdaniem pełnomocnika rządu ds. gospodarki wodorowej Krzysztofa Kubówa strategia rozwoju gospodarki wodorowej ma zostać wypracowana do końca października w ramach międzyresortowego zespołu zajmującego się tą sprawą. Ma opisywać rolę energetyki, przemysłu i transportu w rozwoju technologii wodorowych. Politycy, biznes i naukowcy mają pracować, aby rozwijać innowacje wodorowe w Polsce wzorem działań Niemiec czy Japonii. Elementem tych działań ma być współpraca z partnerami zachodnimi, budowa elektrolizerów współpracujących z morskimi farmami wiatrowymi na Bałtyku, czy tez stacji ładowania wodoru.
Zdaniem pełnomocnika rządu ds. gospodarki wodorowej Krzysztofa Kubówa rozwój wykorzystania wodoru (także z węgla) to szansa na wykorzystanie technologii CCU i CCS w celu zapewnienia perspektywy zatrudnienia regionom pogórniczym, które będą dekarbonizowane w zgodzie z umową między rządem a związkami zawodowymi.
Oprócz strategii wspomnianej przez ministra Kubówa powstaje strategia wodorowa przygotowywana przez ministerstwo klimatu, która także zostanie przedstawiona z końcem 2020 roku. – Jestem cały czas w kontakcie z ministerstwem klimatu, które będzie przy pracach nad ustawą offshore uwzględniało wykorzystanie wodoru – zdradził minister. Przyznał, że trwają dyskusje na temat wprowadzenia obliga wodorowego w projektach morskiej energetyki wiatrowej.
Wojciech Jakóbik
Zyska: Strategia wodorowa Polski zostanie ogłoszona na przełomie października i listopada