Kurtyka: Transformacja energetyczna musi uwzględniać różne punkty startowe w Unii

0
15
Michał Kurtyka na EU Industry Day. Fot. MPiT
Michał Kurtyka na EU Industry Day. Fot. MPiT

Szanse i zagrożenia dla Polski wynikające z Europejskiego Zielonego Ładu w kontekście pandemii koronawirusa oraz transformacja gospodarki – to niektóre z zagadnień poruszonych podczas debaty tygodnika Wprost „Green Deal i co dalej?”. Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka wziął udział w wideokonferencji, która odbyła się 26 października 2020 roku – informuje resort.

Polityka klimatyczna

Minister Kurtyka podkreślił, że Europejski Zielony Ład oraz wyznaczenie 2050 roku jako daty osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej w erze koronawirusa to szansa na uruchomienie wielkiego potencjału gospodarczego poszczególnych państw i całej Wspólnoty, budowę nowych sektorów gospodarki z wykorzystaniem najnowszych, przełomowych technologii, ale również szereg zagrożeń, zwłaszcza dla słabszych ekonomicznie grup społecznych.

– Budowa nowego zeroemisyjnego systemu energetycznego w perspektywie najbliższych 20 lat przekłada się na wiele różnych wyzwań dla gospodarki i obywateli. Aby transformacja się udała musi być sprawiedliwa, muszą być zapewnione odpowiednie środki oraz uwzględnione punkty startowe, z których poszczególne kraje przystępują do transformacji – podkreślił.

Szef resortu klimatu i środowiska dodał również, że środki działań antykryzysowych należy dobrać tak, by chronić klimat i środowisko bez szkody dla gospodarki oraz z poszanowaniem miejsc pracy.

Minister Kurtyka zwrócił również uwagę, że transformacja energetyczna wymagać będzie również zwiększenia wykorzystania technologii OZE w wytwarzaniu ciepła i zwiększenia wykorzystania paliw alternatywnych w transporcie. Musimy dobrze wykorzystać środki na transformację energetyczną ograniczając zagrożenia, takie jak wzrost ubóstwa energetycznego i utrata miejsc pracy. – Rozwój OZE jako jedno z narzędzi do odbudowy gospodarki pozwoli na wykonanie przez Polskę skoku rozwojowego, dzięki m.in. zagospodarowaniu nowych nisz rynkowych i awansowaniu w łańcuchach dostaw – zaznaczył.

Ministerstwo klimatu i środowiska

Polska będzie ograniczać rolę paliw kopalnych na rzecz wodoru