AlertEnergetykaOZE

KE przedstawiła strategię dla offshore. 800 mld euro inwestycji i 300 GW do 2050 roku

Źródło: Komisja Europejska

Źródło: Komisja Europejska

Komisja Europejska przedstawiła strategię unijną na rzecz energii z morskich źródeł odnawialnych. Proponuje ona zwiększenie mocy morskiej energetyki wiatrowej z obecnych 12 GW do przynajmniej 60 GW w 2030 roku i 300 GW w 2050 roku. KE zamierza uzupełnić ją o 40 GW energii oceanicznej oraz o inne technologie morskie, takie jak pływające elektrownie wiatrowe i pływające instalacje fotowoltaiczne do 2050 roku.

300 GW offshore do 2050

Pozyskiwanie morskiej energii wiatrowej z turbin o posadowieniu stałym jest już zaawansowane – obecnie na wodach UE funkcjonują turbiny o mocy 12 GW. Moc zainstalowana pływających elektrowni wiatrowych wynosi 40 MW. Niektóre państwa członkowskie zgłaszają już duże projekty komercyjne.

– W ocenie skutków planu w zakresie celów klimatycznych na 2030 rok przewiduje się, że aby zbudować zintegrowany, bardziej ekologiczny i neutralny dla klimatu system energetyczny do 2050 roku, potrzebna będzie morska energia wiatrowa o szacunkowej mocy na poziomie 300 GW, którą trzeba będzie uzupełnić o około 40 GW energii oceanicznej. Omawiana strategia pokazuje, w jaki sposób możemy osiągnąć tę moc. Zgodnie ze strategią sam potencjał Morza Bałtyckiego do roku 2050 sięga nawet 93 GW mocy zainstalowanej w morskiej energetyce wiatrowej.

Strategia offshore ma dać nowe możliwości dla przemysłu. – Utworzy zielone miejsca pracy na całym kontynencie i wzmocni pozycję UE jako światowego lidera w dziedzinie technologii energii morskich. Zapewni również ochronę środowiska, różnorodności biologicznej i rybołówstwa – czytamy w komunikacie. Strategia podkreśla możliwości we wszystkich basenach morskich UE: na Morzu Północnym, Morzu Bałtyckim, Morzu Czarnym, Morzu Śródziemnym i Atlantyku oraz dla niektórych społeczności przybrzeżnych i wyspiarskich. KE zastrzega, że korzyści płynące z tych technologii nie ograniczają się do regionów przybrzeżnych; w strategii podkreślono szereg obszarów śródlądowych, w których produkcja i badania już teraz wspierają rozwój energii z morskich źródeł odnawialnych.

Wiceprzewodniczący wykonawczy do spraw Europejskiego Zielonego Ładu Frans Timmermans powiedział, że  strategia pokazuje pilną potrzebę i możliwość inwestowania w energię z morskich źródeł odnawialnych. – Dzięki naszym ogromnym basenom morskim i wiodącej pozycji w przemyśle, Unia Europejska jest gotowa stawić czoła temu wyzwaniu. Już teraz energia z morskich źródeł odnawialnych jest prawdziwym europejskim sukcesem. Dążymy do tego, aby stworzyła ona jeszcze większe możliwości dla czystej energii, wysokiej jakości miejsc pracy, trwałego wzrostu gospodarczego i międzynarodowej konkurencyjności – powiedział.

Komisarz do spraw energii Kadri Simson dodała, że Europa jest światowym liderem w dziedzinie energii z morskich źródeł odnawialnych i może stać się siłą napędową jej globalnego rozwoju. – Musimy zintensyfikować nasze działania poprzez wykorzystanie całego potencjału morskiej energii wiatrowej oraz rozwój innych technologii, takich jak energia fal i pływów oraz pływające instalacje fotowoltaiczne. Strategia wyznacza jasny kierunek i ustanawia stabilne ramy, które mają kluczowe znaczenie dla organów publicznych, inwestorów i deweloperów w tym sektorze. Musimy zwiększyć naszą wewnętrzną produkcję, aby osiągnąć cele klimatyczne, zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną i wesprzeć odbudowę gospodarczą po pandemii COVID-19 – podkreśliła.

Komisarz do spraw środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkevičius dodał, że strategia określa, w jaki sposób można rozwijać morską energię odnawialną w połączeniu z inną działalnością człowieka, taką jak rybołówstwo, akwakultura lub żegluga, zachowując harmonię z przyrodą. – Propozycje te pozwolą nam również chronić różnorodność biologiczną i zająć się możliwymi skutkami społeczno-gospodarczymi dla sektorów uzależnionych od dobrego stanu ekosystemów morskich, a tym samym promować harmonijne współistnienie w przestrzeni morskiej – zaznaczył.

Źródło: Komisja Europejska
Źródło: Komisja Europejska

Założenia strategii

W celu zwiększania mocy w zakresie energii z morskich źródeł odnawialnych, Komisja będzie zachęcać państwa członkowskie do współpracy transgranicznej w obszarze planowania długoterminowego i wdrażania. Będzie to wymagało włączenia celów w zakresie rozwoju energii z morskich źródeł odnawialnych do krajowych planów zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich, które państwa nadbrzeżne mają przedłożyć Komisji do marca 2021 roku. Na mocy zmienionego rozporządzenia TEN-E Komisja zaproponuje ramy długoterminowego planowania morskiej sieci przesyłowej, angażując organy regulacyjne i państwa członkowskie w każdym basenie morskim.

Inwestycje warte 800 mld euro

Komisja szacuje, że aby osiągnąć proponowane cele, do 2050 roku potrzebne będą inwestycje o wartości prawie 800 mld euro. Aby pomóc w wygenerowaniu i uwolnieniu tych inwestycji, Komisja chce zapewnić jasne i wspierające ramy prawne. W tym celu KE wyjaśniła dziś również przepisy dotyczące rynku energii elektrycznej w towarzyszącym dokumencie roboczym służb Komisji i oceni, czy potrzebne są bardziej szczegółowe i ukierunkowane przepisy. – Komisja dopilnuje, aby przeglądy wytycznych w sprawie pomocy państwa w zakresie energii i ochrony środowiska oraz dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii ułatwiły racjonalne pod względem kosztów wdrażanie morskiej energii odnawialnej – czytamy w komunikacie.

KE ma także zmobilizować wszystkie odpowiednie fundusze mogące wesprzeć rozwój tego sektora. – Komisja zachęca państwa członkowskie do korzystania z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności oraz do współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i innymi instytucjami finansowymi w celu wspierania inwestycji w energię morską za pośrednictwem InvestEU. Do wsparcia badań i rozwoju, szczególnie w zakresie mniej zaawansowanych technologii, zostaną zmobilizowane środki finansowe programu „Horyzont Europa” – czytamy.

Komisja ma także wzmocnić łańcuch dostaw.-  W strategii podkreśla się potrzebę poprawy zdolności wytwórczych, udoskonalenia infrastruktury portowej oraz zwiększenia liczby odpowiednio wykwalifikowanych pracowników w celu utrzymania wyższych wskaźników instalacji. W ramach Przemysłowego Forum Czystej Energii, Komisja planuje utworzenie specjalnej platformy ds. energii z morskich źródeł odnawialnych, której celem jest zgromadzenie wszystkich podmiotów i zajęcie się kwestią rozwoju łańcucha dostaw – podkreślono.

Komisja Europejska/Bartłomiej Sawicki

Jest projekt unijnej strategii offshore. Czy da więcej czasu polskiej ustawie offshore?

 


Powiązane artykuły

Pracownik Central European Petroleum podczas badań na Bałtyku. Obecnie spółka odkryła największe złoże ropy na Bałtyku w Polsce, foto: cepetro

Największe złoże ropy w Polsce odkryte na Bałtyku

Central European Petroleum odkryło największe konwencjonalne złoże ropy naftowej w historii Polski – Wolin East. Znajduje się ono około 6...
chipy Neuralink (foto ilustracja), foto: neuralink.com

Chiny doganiają USA w wyścigu o kontrolę umysłu?

W chińskim szpitalu 67-letnia pacjentka z ALS „napisała” swoje pierwsze słowa za pomocą myśli. To efekt działania chipu mózgowego Beinao-1...
Fot. Lądowa farma wiatrowa. Źródło: Freepik.com.

Niemcy płacą miliony przez zastój wiatraków. Winne są sieci przesyłowe

W niemieckim regionie Ostwestfalen-Lippe (OWL) w Niemczech, znanym z licznych farm wiatrowych, koszty niezrealizowanej energii wiatrowej mogą wynieść dziesiątki milionów euro....

Udostępnij:

Facebook X X X