Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (7-11.06.2021).
1. Lipka: Wcześniejszy atom jest odpowiedzią na Nord Stream 2 i zatrzymanie Baltic Pipe
Ostatnie wydarzenia winny skłaniać głównych decydentów w kraju a także decydentów w głównych spółkach energetycznych do głębokich przemyśleń. Rychłe ukończenie Nord Stream 2 oznaczać będzie ni mniej ni więcej ale utrwalenie znanej z czasów Bismarcka niemiecko-rosyjskiej kooperacji, która tym razem przybiera formę ścisłych powiązań gospodarczych. Zablokowanie Baltic Pipe oznaczałoby natomiast brak alternatywy dla Polski jeśli chodzi o dostawy rosyjskiego gazu i konieczność przedłużenia w jakiejś formie kontraktu jamalskiego, wygasającego w 2022 roku – pisze Jerzy Lipka, przewodniczący Obywatelskiego Ruchu na Rzecz Energetyki Jądrowej.
2. Marszałkowski: Inżynieryjna sztuka połączenia Baltic Pipe z norweskim szelfem
Pomimo perturbacji związanych z budową jednego z elementów gazociągu Baltic Pipe na duńskim lądzie, cały czas trwają prace przy pozostałych częściach Korytarza Norweskiego. Jednym z najbardziej zaawansowanych etapów jest budowa tzw. wpinki do gazociągu Europipe II biegnącego po dnie Morza Północnego – pisze Mariusz Marszałkowski, redaktor BiznesAlert.pl.
3. Jakóbik: Krwawa fotowoltaika z obozu pracy
Panele fotowoltaiczne są prezentowane jako czyste źródło energii. Jednakże nierzadko powstają z wykorzystaniem materiałów z Chin gromadzonych z użyciem pracy przymusowej mniejszości ujgurskiej prześladowanej w tym kraju – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
4. Kubiak: Czy Zachód może zablokować Jamał?
Kryzys na linii Zachód-Białoruś i postępująca izolacja reżimu Alaksandra Łukaszenki stanowią dziś absolutnie kluczowy punkt odniesienia, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo i interes narodowy Polski. Wśród całego katalogu ryzyk rysują się też te, związane z sektorem energetycznym. Choć to wciąż raczej political-fiction, debata międzynarodowa toczy się wokół kwestii wyłączenia tranzytu gazu przez Białoruś. Scenariusz ten ma być rozważany przez unijną dyplomację, a głosy za jego realizacją pojawiają się także na łamach wiodącego amerykańskiego think-tanku. Ma być to sposób na pogodzenie budowy Nord Stream 2 i interesów Ukrainy. Sęk w tym, że nikt nie mówi zarazem o bezpieczeństwie dostaw do Polski – pisze Mateusz Kubiak z Esperis Consulting.
5. Jakóbik: Układ o Nord Stream 2 na horyzoncie
– Rosja chce znów użyć gazu do polityki i wymusić na Ukrainie ustępstwa w zamian za utrzymanie przesyłu gazu przez jej terytorium nawet w razie powstania Nord Stream 2. Zarys układu w tej sprawie jest coraz bardziej widoczny przed szczytem Biden-Putin w Genewie. Polska może stanąć w tej grze na straży unijnego bezpieczeństwa energetycznego – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.