AlertEnergetykaEnergia elektrycznaOZE

Masz opust na fotowoltaikę? Możesz nie dostać dotacji Mój Prąd na magazyny energii

Fotowoltaika. Fot. Freepik.com.

Fotowoltaika. Fot. Freepik.com.

W czwartej edycji programu Mój prąd z dotacji zakup domowego magazynu energii najprawdopodobniej będą mogli korzystać prosumenci korzytastający z nowego systemu rozliczeń net-billing, który będzie obowiązywał od 1 kwietnia 2022 roku. Poinformował o tym wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. – Niecelowe jest, aby ktoś, kto rozlicza się w systemie opustów kupował domowy magazyn energii – ocenił. Chodzi o stary system wsparcia fotowoltaiki w Polsce.

Dotacje na magazyny energii w “Mój prąd” 4

Ireneusz Zyska podczas posiedzenia senackich komisji środowiska oraz gospodarki, poruszył temat możliwych zmian w programie Mój prąd.

– Chcielibyśmy, aby ci, którzy mają obecnie tylko instalacje (fotowoltaiczne) też mogli skorzystać ze środków dofinansowania na zakup domowego magazynu energii. Ale niecelowe jest, aby ktoś, kto rozlicza się w systemie opustów kupował domowy magazyn energii. Będzie to de facto wydatek nieracjonalny, nieefektywny ekonomicznie. Więc wydaje się, do tego się skłaniamy, aby w programie zapisać postanowienie – on nie jest jeszcze gotowy do ogłoszenia – (…), że będzie można skorzystać z dotacji na domowy magazyn energii pod warunkiem przejścia do nowego systemu rozliczeń, czyli systemu net billingu –  zaznaczył Ireneusz Zyska.

Wiceminister zaznaczył, iż aktualni prosumenci oraz Ci którzy złożą wnioski przyłączeniowe na swoje instalacje do 31 marca mają możliwość korzystania z „wirtualnych magazynów energii”, którymi są sieci elektroenergetyczne. Przy systemie net-metering prosumenci mogą odebrać energię w każdym momencie nie ponosząc kosztów. Prosument produkujący energię w instalacji do 10 kWp z z produkcji 1 kW może odebrać 0,8 kW zaś produkujący energię z instalacji powyżej 10 kWp z wyprodukowanego 1kW może odebrać 0,7 kW. W systemie tym sieci elektroenergetyczne działają jak magazyny energii.

Podczas posiedzenia komisji głos zabrał również senator Jerzy Chróścikowski, który zaproponował by dopłatami do magazynów energii zostali również objęci prosumenci którzy posiadają już sowią instalację fotowoltaiczną.

Ireneusz Zyska zaznaczył podczas posiedzenia, że czwarta edycja programu Mój prąd może ruszyć na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2022 roku. Budżet programu ma wynieść 1 mld zł, zaś wysokość dotacji będzie uzależniona od tego czy oprócz paneli będą instalowane inne komponenty, takie jak magazyn energii czy ładowarki do samochodów energii.

Polska Agencja Prasowa/Aleksander Tretyn


Powiązane artykuły

Rachunkowość. Źródło: Freepik

Polacy nie rozumieją rachunków za prąd? PIE: Potrzebują edukacji

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) przedstawili raport, w którym wnioskują, że wiedza o własnym wykorzystaniu energii elektrycznej w polskich gospodarstwach...

Sztuczna inteligencja zoptymalizuje energetykę jądrową w USA 

Microsoft angażuje się we współpracę nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji do usprawnienia procesu opracowywania dokumentacji wymaganej przy ubieganiu się o pozwolenia...
Adeeb Y Al Aama, gubernator Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), środek, i książę Abdulaziz bin Salman, minister energii Arabii Saudyjskiej. Źródło: GettyImages

Raport OPEC: Świat będzie zużywał coraz więcej ropy

W raporcie z 2025 roku na temat perspektyw globalnego popytu na ropę, Organizacja Krajów Eksplorujących Ropę Naftową (OPEC) szacuje, że...

Udostępnij:

Facebook X X X