Fundacja PGE wsparła Świętokrzyski Park Narodowy darowizną na montaż i rozruch instalacji fotowoltaicznej w ramach jednego z etapów modernizacji budynku Ośrodka Edukacyjnego i Dyrekcji Świętokrzyskiego Parku Narodowego w Bodzentynie. Instalacja o mocy 27,3 kWp pokryje w całości zapotrzebowanie na energię elektryczną budynku.
Fotowoltaika od PGE
Polska Grupa Energetyczna jako jedno z pierwszych przedsiębiorstw energetycznych w Polsce ogłosiła cele klimatyczne do 2050 roku. W ramach ogłoszonej strategii, spółka założyła również wsparcie innych podmiotów, które chcą być neutralne klimatycznie.
– PGE jest jednym z pierwszych przedsiębiorstw w Polsce, które ogłosiły cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. W ramach naszej działalności prośrodowiskowej wspieramy także inne podmioty w podejmowaniu działań zmierzających do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Takim projektem jest instalacja fotowoltaiczna w Świętokrzyskim Parku Narodowym. Inwestycja ta pokryje w całości zapotrzebowanie na energię elektryczną budynku Ośrodka Edukacyjnego i Dyrekcji Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2 o ponad 18 ton w skali roku. Działania te wesprą Świętokrzyski Park Narodowy w uzyskaniu w przyszłości klasy obiektu zeroenergetycznego lub nawet plus-energetycznego – podkreśla Paweł Śliwa, wiceprezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej ds. Innowacji.
Instalacja fotowoltaiczna w Świętokrzyskim Parku Narodowym o mocy 27,3 kWp będzie w stanie wyprodukować 23,55 MWh energii elektrycznej w ciągu roku. Obecne zapotrzebowanie parku na energię elektryczną oscyluje w granicach 20-24 MWh rocznie, co oznacza, że wybudowana instalacja pozwoli na pokrycie w całości zapotrzebowania energetycznego budynku Ośrodka Edukacyjnego i Dyrekcji Świętokrzyskiego Parku Narodowego – czytamy w komunikacie PGE.
PGE podaje, że inwestycja po przeprowadzeniu termomodernizacji może w przyszłości być zeroenergetyczna a nawet plus-energetyczna.
Polska Grupa Energetyczna/Aleksander Tretyn