Chadecy domagają się dymisji premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manueli Schwesig po tym, jak doszło do ujawnienia dokumentów potwierdzających, że realizowała interesy Rosji w energetyce broniąc spornego projektu gazociągu Nord Stream 2 razem z innymi przedstawicielami partii kanclerza Olafa Scholza.
Media ujawniły, że Schwesig doprowadziła do powołania fundacji „klimatycznej” Stiftung Klimaschutz w celu ochrony Nord Stream 2 przed sankcjami USA. Ten koncept miał powstać w koordynacji z rosyjskim Gazpromem oraz jego lobbystą, byłym premierem Gerhardem Schroederem. Schwesig i Schroeder są z tej samej partii socjalistycznej SPD. Należy do niej również kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
– Premier Manuela Schwesig jest mocno obciążona – pisze Frankfurtel Allgemeine Zeitung. – Nadal chwalona jako silna kobieta z SPD po triumfie wyborczym z jesieni, musi teraz żyć z reputacją bycia marionetką Putina – czytamy w gazecie. Norbert Roettgen z partii chadeckiej CDU domaga się dymisji Schwesig oraz powołania komisji śledczej w Bundestagu. Zieloni i Liberałowie z parlamentu Meklemburgii-Pomorza Przedniego mogą poprzeć taki wniosek.
Der Tagesspiegel opisuje jak Schroeder otwierał drzwi Gazpromowi w Niemczech poprzez kontakty z Brigitte Zypries z SPD w czasie, gdy była ministrem gospodarki i energii w latach 2017-2018. Były kanclerz zorganizował jej spotkanie z szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem. Odbywały się także spotkania poprzednika Zypries na stanowisku ministra, czyli Sigmara Gabriela, który ostrzegał w przeszłości Komisji Europejską przed „mieszaniem się” w projekt Nord Stream 2. Gerhard Schroeder miał wielokrotnie kontaktować go z prezesem Gazpromu.
Gabriel zaatakował ambasadora Ukrainy w Niemczech Andrija Mielnika za „rozprzestrzenianie teorii spiskowych” za krytykę kontaktów prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera z SPD z Rosją. Mielnik obarczył Gabriela „odpowiedzialnością personalną za projekt Nord Stream 2”.
Gazociąg Nord Stream 2 został ukończony, ale nie może rozpocząć pracy przez zamrożenie procedury certyfikacji w Niemczech oraz sankcje USA wobec spółki Nord Stream 2 AG do której należy. Firmy zachodnie pożyczające pieniądze na to przedsięwzięcie odpisują te pożyczki jako miliardowe straty.
RND/Frankfurter Allgemeine Zeitung/Der Tagesspiegel/Bild am Sonntag/Wojciech Jakóbik
Perzyński: Kim jest Manuela Schwesig i czy zatonie wraz z Nord Stream 2?