EnergetykaEnergia elektryczna

WysokieNapiecie.pl: Kadrowe trzęsienie ziemi w Enerdze

Linie wysokiego napięcia. Fot. Wikimedia Commons

Linie wysokiego napięcia. Fot. Wikimedia Commons

KOMENTARZ

Justyna Piszczatowska, Rafał Zasuń,

WysokieNapiecie.pl

Energa zarządzana przez Mirosława Bielińskiego – to już nieaktualne. Nowym prezesem został Andrzej Marian Tersa. Giełda przywitała go spadkiem notowań o 7 proc. a rynek znów huczy od plotek o konsolidacji. Chyba przedwczesnych.

Z komunikatu Energi wynika tyle, że „powołane osoby posiadają wiedzę, kwalifikacje oraz predyspozycje w zakresie niezbędnym do zajmowania powierzonych stanowisk”. Ministerstwo Skarbu Państwa, które ma w gdańskiej grupie decydujący głos, nie opublikowało oficjalnego stanowiska, które wyjaśniałoby podłoże całkowitej wymiany zarządu.

Rzeczniczka resortu, Agnieszka Jabłońska-Twaróg zaznaczyła wprawdzie w rozmowie z portalem WysokieNapiecie.pl, że sprawa ta nie wiąże się z przekształceniami w sektorze. Jednak brak szybkiego, zdecydowanego stanowiska MSP zdążył nakręcić spekulacje rynkowe.

Analitycy i menedżerowie, z którymi rozmawialiśmy, są po pierwsze zaskoczeni, że żaden z dotychczasowych członków zarządu nie przebił się w konkursie. Po drugie takie rozstrzygnięcie odbierają jako prawdopodobny sygnał, że temat konsolidacji w energetyce jednak powraca.

Prezes PGE Marek Woszczyk mówił w lutym, że połączenie PGE z Energą wydaje się optymalnym ekonomicznie rozwiązaniem. Mirosław Bieliński w wywiadzie udzielonym w marcu „Rzeczpospolitej” zadeklarował, że połączenia mogą mieć uzasadnienie dla akcjonariuszy. Nieoficjalnie wiadomo, że szczególnym entuzjastą fuzji jednak nie był. Miał w tym bardzo silne poparcie pomorskich samorządowców i przedsiębiorców.

Stary zarząd Energi nie chce komentować obecnych wydarzeń. Mirosław Bieliński był cenionym w branży menedżerem. – Był najlepszym prezesem z tych, którzy kierowali dotychczas grupami energetycznymi – mówi jeden z rozmówców serwisu WysokieNapiecie.pl. – Po konsolidacji w sektorze Energa była powszechnie uznawana za najsłabszą grupę z państwowej czwórki. Ten obraz w ciągu siedmiu lat radykalnie się zmienił – przypomina inny.

Jakie jest doświadczenie nowych menadżerów Energi? O tym czytaj na portalu WysokieNapiecie.pl


Powiązane artykuły

OZE, foto: orlen

Orlen pozyskał 2,5 mld zł na zieloną transformację

Grupa Orlen zakończyła sukcesem emisję zielonych euroobligacji o wartości 600 mln euro (ponad 2,5 mld zł). Spółka przeznaczy środki na...
Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...

Udostępnij:

Facebook X X X