Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (13-17.03.2023).
1. Jakóbik: Polska porzuciła ropę z Rosji pierwsza w Europie…ale na Litwie
Polacy jako pierwsi w Europie porzucili rosyjską ropę. Nie zdołali tego zrobić na rynku polskim ani czeskim, gdzie jest obecny PKN Orlen, ale udało się w krajach bałtyckich dzięki realizacji testamentu ś.p. Lecha Kaczyńskiego w duchu długoterminowej polityki wschodniej Polski – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
2. Lipka: Polska straciła 50 mld dolarów przez porzucenie Elektrowni Żarnowiec
Utracone korzyści przez społeczeństwo w związku z porzuceniem budowy Elektrowni Żarnowiec wynoszą według moich szacunków 50 mld dolarów – powiedział przewodniczący Obywatelskiego Ruchu na rzecz Energetyki Jądrowej Jerzy Lipka na posiedzeniu komisji sejmowej.
3. Konończuk: Naiwnością jest przekonanie, że gdy zniknie Putin to skończą się problemy z Rosją (ROZMOWA)
– Naiwnością jest przekonanie, że gdy zniknie Putin, to skończą się wszystkie problemy z Rosją. Rosja to wielki problem Europy wykraczający daleko poza Putina – mówi dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk w kontekście zbioru dzieł Włodzimierza Bączkowskiego wydanego z jego wstępem i redakcją.
4. Kostka: Dwa miliardy złotych za 300 MW energii? Czy SMR potrzebują zmian prawa? (ANALIZA)
Historia energii jądrowej uczy nas dwóch ważnych rzeczy. Pierwszą i najistotniejszą jest to, że atom jest stabilnym i bezpiecznym źródłem energii. Świat dotychczas widział jedynie pięć poważnych awarii elektrowni jądrowych, z czego jedynie dwa (Czarnobyl, Fukushima) były rzeczywiście katastrofami pełnej skali. Stąd też wynika druga lekcja – atom powinien być odpowiednio zabezpieczony. Elektrownie jądrowe muszą posiadać olbrzymie zabezpieczenie finansowe. Jednak czy SMR powinny podlegać takim samym wymaganiom co starsze, wielkie elektrownie? – pisze Jakub Kostka ze Stowarzyszenia “Z energią o prawie”.
5. Stachura: Rosja straszy Zaporożem, ale atom w Polsce będzie bezpieczny
– Ktoś, kto obawia się energetyki jądrowej w Polsce, może mieć obawy o usytuowanie jej na Pomorzu. Jednakże przypadek Zaporoża pokazuje, że nawet w najtrudniejszych warunkach elektrownie jądrowe nie stają się celem bezpośrednim działań zbrojnych – pisze Jędrzej Stachura, redaktor BiznesAlert.pl.