14 lipca odbyła konferencja Silesia of the future – 2049, podczas której politycy, przedstawiciele rządu i eksperci dyskutowali o największych wyzwaniach, szansach oraz zagrożeniach związanych z rozwojem AI i transformacją energetyczną na Śląsku.
– Kwestie cyfryzacji mają duże znaczenie. Musimy dążyć do cyfrowej niezależności. Dziś nie mamy narzędzi kontroli nad Google lub Microsoftem. Gdyby pewnego dnia Googlem zaczął zarządzać ktoś podobny do Putina, Polska byłaby bardzo podobna na szantaż. Musimy budować własne umiejętności i kompetencje w dziedzinie sektora IT – mówi Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.
– Giganci IT mają bardzo dużą władzę. Polska powinna dążyć do dywersyfikacji technologii cyfrowych, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń, tak samo jak w przypadku źródeł dostaw energii. Potrzebne będzie stworzenie odpowiednich alternatyw, choć będzie to bardzo trudne – dodaje.
Kwestia sprawiedliwej transformacji energetycznej Śląska również była ważnym tematem dyskusji podczas konferencji.
– Technologie nisko i zeroemisyjne są dziś przyszłością. Jednak trudno mówić o przyszłym miksie energetycznym bez udziału węgla. 25 lat to za krótko, aby pozbyć się tego surowca. Musimy zachować naszą suwerenność energetyczną, a węgiel jest jego fundamentem – podkreśla Piotr Pyzik, wiceminister aktywów państwowych.
Warto wspomnieć, że wiosną polscy europosłowie wymogli wpisanie węgla koksowego do listy surowców krytycznych, co uchroniło polskie górnictwo przed katastrofą.
– JSW jest największym producentem węgla koksowego w Europie. Jest on potrzebny do produkcji stali. Bez węgla koksowego nie byłoby rozwoju i transformacji energetycznej Polski i Europy. Stal jest potrzebna do produkcji wiatraków, fotowoltaiki, magazynów energii i samochodów elektrycznych. Prawdą jest, że zielona transformacja zaczyna się tysiąc metrów pod ziemią – Mariusz Wielkopolan, prezes JSW Nowe Projekty.
Opracował Jacek Perzyński
Eksperci w Katowicach dyskutowali o sprawiedliwej transformacji energetycznej Ślaska