16 października spotkała się ponownie grupa robocza odpowiedzialna za decyzje związane w Rafinerii Schwedt. Ogłoszono, że pracuje ona obecnie na 80 procent mocy produkcyjnych i produkuje znów asfalt, ale nie ma postępów w sprawie derusyfikacji rafinerii, na czym zależy Polsce.
Poseł do Bundestagu z niemieckiej skrajnej lewicy oraz były wicepremier landu Brandenburg Christian Görkeżalił się w emailu skierowanym do mediów, że grupa robocza nie pracuje prawidłowo. – Mamy do czynienia jedynie z ustępstwami i bagatelizowaniem sprawy. Nie poczyniono żadnych postępów w sprawie budowy nowego gazociągu Rostock-Schwedt, ani nie zrobiono nic w sprawie zmian w składzie właścicieli rafinerii! Decyzje co do struktury własnościowej byłaby podstawowym warunkiem wstępnym powodzenia transformacji rafinerii. Rząd federalny musi teraz zaciągnąć hamulec bezpieczeństwa i w końcu zaangażować się w PCK. Zwłaszcza, że żaden prywatny inwestor nie zbierze 15 miliardów potrzebnych na transformację zakładu, ale chce zgarnąć lukratywne zyski. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest i pozostanie: rząd federalny przejmie udziały w rafinerii, zainwestuje w transformację, zagwarantuje miejsca pracy i ostatecznie również zgarnie zyski – czytamy w emailu wysłanym do mediów przez posła Görke.
Rafineria Schwedt od pierwszego stycznia nie kupuje oficjalnie rosyjskiej ropy, zaopatrując się w surowiec przez naftoporty w Rostocku i Gdańsku, a także kupując go w Kazachstanie. Ta ropa dociera do Niemiec Ropociągiem Przyjaźń i jak potwierdziło niemieckie ministerstwo gospodarki i klimatu ma skład chemiczny analogiczny do ropy rosyjskiej. Rafineria Schwedt wciąż w 54 procentach należy do rosyjskiego koncernu Rosnieft. Udziały te są obecnie objęte zarządem powierniczym rządu w Berlinie. Shell, który posiada 37,5 procent udziałów w rafinerii, zamierza je sprzedać. Ofertę kupna tych udziałów złożył między innymi też polski Unimot. Trwają spekulacje na temat możliwości zastąpienia Rosnieftu przez polski Orlen, ale nie ma rozstrzygnięcia w tej sprawie pomimo apeli Warszawy.
Christian Görke / MOZ / Aleksandra Fedorska
Cabak: Unimot w grze o Rafinerię Schwedt. Gamechanger czy blef?