AlertWszystko

Nie będzie opóźnień eksportu gazu z Izraela. Tamar czasowo zastąpi Lewiatan

Izraelskie złoża Lewiatan i Tamar.

(Platts/Teresa Wójcik/Wojciech Jakóbik)

Wydobycie gazu z pola Lewiatan na wodach Izraela rozpocznie się w 2020 roku, a nie jak początkowo planowano w 2018 roku. Poinformowały o tym źródła z branży energetycznej w niedziele, 21 czerwca. Ta zmiana w harmonogramie zostanie zatwierdzona przez rząd izraelski jeszcze w tym miesiącu w ramach kompromisowego rozwiązania pewnych nieporozumień między sektorem gazowym Izraela, a konsorcjum Lewiatan w skład którego wchodzą  koncerny Noble Energy, Delek Drilling, Avner Oil and Gas Exploration. Na eksport zostanie jednak przeznaczony gaz ze złoża Tamar.

Wydobycie z pola Lewiatan zostało opóźnione o dwa lata ponieważ wspomniane nieporozumienia wymagały długotrwałych negocjacji z rządem. Jednocześnie oczekuje się, że rząd izraelski akceptuje zwiększenie eksportu gazu z pola Tamar, które jest jedynym źródłem zaopatrzenia rynku krajowego. W 2013 roku izraelski rząd zgodził się na ograniczony eksport gazu z pola Tamar, ale dopiero rozpoczęciu komercyjnego wydobycia z pola Lewiatan.

W ramach zaproponowanego nowego porozumienia z konsorcjum, rząd zgadza się na eksport gazu z pola Tamar, zanim rozpocznie się eksploatacja pola Lewiatan. Wcześniej w czerwcu, premier Izraela Benjamin Netanjahu polecił wyższym urzędnikom rządowym w ciągu miesiąca doprowadzenie do sfinalizowania kompromisowego porozumienia z firmami poszukującymi gazu. Netanjahu twierdzi, że kompromisowe zakończenie sporu z tymi firmami przewidujące wcześniejszy eksport gazu ma kluczowe znaczenie dla stosunków zagranicznych Izraela, szczególnie z Egiptem i Jordanią. Firmy z obu tych państw podpisały listy intencyjne w sprawie zakupu gazu z pola Lawiatan.

Proponowane kompromisowe porozumienie zakłada, że Grupa Delek będzie mieć więcej czasu na zbycie swoich akcji w konsorcjum Tamar oraz udziały w koncesjach Tanin i Karisz. Udziały Grupy Delek w konsorcjum Lewiatan nie są kwestionowane. Kompromis zakłada też, że koncern Noble Energy zmniejszy swoje pakiety akcji w konsorcjum Tamar z 36 proc. do 25 proc. oraz sprzeda posiadane udziały w koncesjach  Karisz i Tanin.

Zasoby omawianych złóż to: Lewiatan – niepotwierdzone 450 mld m3 i Tamar – potwierdzone 237-254 mld m3. Około 150 km od wybrzeża Izraela tamtejsze Ratio Oil odkryło zasoby gazu ziemnego na koncesji Royee szacowane na około 90 mld m3. Na dostawy gazu z izraelskich złóż liczą nie tylko kraje bliskowschodnie ale i Unia Europejska, która rozważa udział w projekcie gazociągu East Med (więcej tutaj) albo import LNG z Izraela.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X