EnergetykaOpinieOZEWszystko

Grądzik: Kolejne redukcje pokazują, że Polska nie ma nadmiaru OZE, ale za mało narzędzi

Paulina Grądzik. Fot. Konfederacja Lewiatan.

Paulina Grądzik. Fot. Konfederacja Lewiatan.

Operator znów polecił redukcję wytwarzania z OZE w Polsce. – Przy tak zdominowanym przez węgiel miksie energetycznym nie powinniśmy mówić o „nadmiarze” energii z OZE. Zamiast tego należy szukać rozwiązań, które pomogą nam zarządzać nadwyżkami energii – ocenia Paulina Grądzik, ekspertka ds. energetyki i legislacji Departament Energii i Zmian Klimatu w Konfederacji Lewiatan.

10 marca Polskie Sieci Elektroenergetyczne musiały po raz kolejny wprowadzić ograniczenia pracy fotowoltaiki w celu ochrony bezpiecznej pracy systemu. – Ze względu na nadpodaż generacji w KSE oraz konieczność przywrócenia zdolności regulacyjnych KSE, PSE wprowadzają nierynkową redukcję generacji – informowały PSE.

Producenci dostaną rekompensaty, ale problem się powtarza coraz częściej.

– Przy tak zdominowanym przez węgiel miksie energetycznym nie powinniśmy mówić o „nadmiarze” energii z OZE. Zamiast tego należy szukać rozwiązań, które pomogą nam zarządzać nadwyżkami energii – ocenia Paulina Grądzik, ekspertka ds. energetyki i legislacji Departament Energii i Zmian Klimatu w Konfederacji Lewiatan.

– Absolutnie nie jest to atak na operatora, ale postulat do rządu – zastrzega Grądzik. – Potrzebujemy kompleksowych mechanizmów pozwalających wychodzić z tego typu sytuacji nie powodując tak ogromnych strat zielonej energii. Oczywiście z częściowymi stratami jesteśmy pogodzeni, niemniej jednak tak znaczne redukcje już w marcu nie napawają optymizmem na kolejne miesiące.

– W tej sytuacji konieczny jest przede wszystkim rozwój sektora magazynowania energii i bardziej skuteczne zarządzanie popytem – ocenia rozmówczyni BiznesAlert.pl.

Opracował Wojciech Jakóbik

Tretyn: 200 metrów ma znaczenie. Ustawa odległościowa chodzi o kulach


Powiązane artykuły

Producent autobusów zeroemisyjnych wyszedł nad kreskę. Po 2 latach

Znany producent miejskich autobusów, głównie zero i niskoemisyjnych oraz trolejbusów po dwóch latach strat wyszedł nad kreskę. Skonsolidowany zysk netto...
Friedrich Merz, lider CDU/CSU kanclerz Niemiec / Fot.: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Niemcy chcą wydać 4 mld euro na ratunek swoich firm

Rząd niemieckiego kanclerza Friedricha Merza (CDU) rozważa uruchomienie programu subsydiów o wartości 4 miliardów euro dla energochłonnych gałęzi przemysłu. Ekspert...

Umowa Mercosur dzieli branżę winiarską. Obawy też w Polsce

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. Mimo protestów europejskich rolników, duńska prezydencja chce ją sfinalizować do końca roku. Otwarcie europejskich...

Udostępnij:

Facebook X X X