Holendrzy na 5 lat zakazują wydobycia gazu łupkowego

0
15

(Reuters/BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński)

Jak poinformowała w piątek (10.07) agencja Reuters holenderski rząd postanowił na 5 lat zakazać odwiertów gazu łupkowego a także nie odnawiać istniejących koncesji na jego poszukiwanie ze względu na niepewność co do wpływu na środowisko.
Decyzja została podjęta jako krok Holandii w stronę poszukiwania alternatywnych źródeł energii w wyniku kurczenia się krajowych dostaw gazu ziemnego a także napięć z Rosją jako głównym dostawcą energii.

– Podczas kadencji obecnego rządu nie będą dokonywane odwierty gazu łupkowego – czytamy w oświadczeniu.

Pod koniec roku Amsterdam ma podjąć decyzję w sprawie jego roli w długoterminowym miksie energetycznym państwa.

– Wciąż nie jest jasne jak wiele jest tu gazu łupkowego oraz czy jego wydobycie byłoby możliwe finansowo. Badani pokazują, że istnieje niepewność co do wpływu wydobycia gazu łukowego na środowisko – czytamy w oświadczeniu.

Jak informował 3 lipca BiznesAlert.pl, dzień wcześniej w centrali Gazpromu odbyło się robocze spotkanie prezesa koncernu Aleksieja Millera oraz prezesa zarządu holenderskiego Gasunie Hana Fennema.

W ramach spotkania strony podpisały ramowe porozumienie o współpracy w dziedzinie małego tonażu skroplonego gazu ziemnego (LNG). Dokument przewiduje wzajemną współpracę na rynku małotonażowego LNG w Europie. W szczególności kwestia dotyczy realizacji wspólnych projektów dotyczących budowy terminali LNG oraz pozostałej infrastruktury.

Uczestnicy rozmów omówili również możliwość realizacji wspólnego projektu pilotażowego dotyczącego budowy w północno-zachodniej Europie terminalu dla odbioru LNG małego tonażu. Ma być on wykorzystywany do gromadzenia, transportu i sprzedaży LNG jako paliwa do kotłów okrętowych i silników a także jako paliwa samochodowego, jako źródła energii dla autonomicznej gazyfikacji. Ponadto w ramach projektu rozważana jest możliwość budowy stacji do napełniania LNG.

Jeżeli z tych samych ekologicznych względów Holandia zmniejszy wydobycie ze złóż konwencjonalnych, może powieść się plan rosyjskiego Gazpromu, który miałby znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy, a może i Polski. O tym więcej w komentarzu BiznesAlert.pl