Termika ma plan na dekarbonizację elektrociepłowni i ciepłowni

11 września 2024, 11:15 Alert

Termika zapowiedziała plan dekarbonizacji aktywów ciepłowniczych. Obejmuje on m.in. budowę bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Siekierki, układu kondensacji spalin z pompami ciepła, które umożliwią odzysk ciepła ze spalin.

Elektrociepłownia Siekierki. Fot. Polska Grupa Energetyczna.
Elektrociepłownia Siekierki. Fot. Polska Grupa Energetyczna.

PGNiG Termika poinformowała o złożeniu Planu Neutralności Klimatycznej aktywów ciepłowniczych Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami, który jest administratorem systemu ETS w Polsce. W przypadku pozytywnej weryfikacji, zostanie przedstawiony Komisji Europejskiej.

Spółka zapowiedziała realizacje planu dekarbonizacji aktywów ciepłowniczych w aglomeracji warszawskiej. Zadeklarowała odejście od spalania węgla elektrociepłowni Żerań, Siekierki i Pruszków oraz ciepłowni Wola i Kawęczyn do 2035 roku.

– Podstawą tej transformacji będzie wykorzystanie ciepła generowanego z gazu i energii odnawialnej. Dodatkowo, planowane jest odzyskiwanie ciepła odpadowego ze ścieków komunalnych, spalin i systemów chłodzących oraz zastosowanie akumulatorów ciepła. Szacujemy, że efektem wdrożenia tego planu będzie spadek emisji CO2 o prawie trzy miliony ton, co stanowi redukcję tej emisji o około 55 procent w porównaniu do roku 2019 – powiedział Andrzej Gajewski, prezes PGNiG Termika.

Termika poinformowała, że obecnie warszawskie zakłady produkują ciepło w 61,5 procentach z węgla, w 22,5 procentach z gazu ziemnego i w 16 procentach z innych paliw (np. biomasy i oleju lekkiego).  Ostatni ze wspomnianych jest używany głównie w jednostkach szczytowych ciepłowni Kawęczyn i Wola, które są uruchamiane przy bardzo niskich temperaturach.

Spółka przekazała w komunikacie, że największym projektem inwestycyjnym związanym z dekarbonizację jest budowa bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Siekierki, która jest największą budowlą tego typu. Jednostka kogeneracyjna o mocy ponad 550 MWe i 3303 MWt planowo zostanie oddana do użytku w 2030 roku.

– Obecnie realizowany jest etap przygotowawczy polegający na budowie przyłącza gazu do EC Siekierki, który jest kluczowy dla realizacji tej inwestycji. Uzyskano już pozwolenie na jego budowę. Kolejnymi inwestycjami będzie budowa układów kondensacji spalin wraz z pompami ciepła, które pozwolą na odzysk ciepła zawartego w spalinach. Powstanie też kotłownia elektrodowa, która będzie zasilana energią elektryczną z odnawialnych źródeł energii w momentach występowania jej nadwyżek w sieci. W celu zwiększenia bezpieczeństwa dostaw ciepła oraz poprawy elastyczności produkcji, a także obniżenia kosztów wytwarzania ciepła, na Siekierkach zbudowany zostanie drugi akumulator ciepła – poinformowała PGNiG Termika.

Prezes Gajewski przekazał, że według planów instalacja osiągnie 600 MWt mocy wytwórczej, zasilanej ciepłem odpadowym, do 2035 roku. Pozostałą moc zapewni lekki olej, który po wspomnianym roku ma zostać zastąpiony bioolejem i biometanem.

W Elektrociepłowni Żerań obecnie podstawowym źródłem ciepła są bloki gazowo-parowe i kotłownie gazowe. W planach spółki jest dodanie bloku wielopaliwowego, opartego częścią o biomasę i układy kondesacji spalin. Dodatkowo wkrótce rozpocznie się budowa akumulatora ciepła zdolnego pomieścić 61 milionów litrów wody. Tym samym łącznie układy magazynowanie ciepła spółki będą mogły pomieścić do 6 400 MWh ciepła.

– Powodzenie planu dekarbonizacji będzie kamieniem milowym w drodze do radykalnego zmniejszenia emisyjności ciepła dostarczanego przez PGNiG Termika  do warszawskiej aglomeracji, planowanego do 2050 roku. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu bio-metanu, bio-oleju oraz rozwijanej technologii wychwytu i składowania CO2, które mają skompensować pozostałą część emisji. Spółka zakłada też możliwość współspalania wodoru, do czego przygotowane są turbiny gazowe w blokach gazowo-parowych – czytamy w komunikacie.

PGNiG Termika / Marcin Karwowski

Polska powinna uczyć się recyklingu od Belgii i wystrzegać się błędów Węgier