EnergetykaOpinieOZEŚrodowiskoWęgiel. energetyka węglowa

Chiny idą w energetykę wiatrową mocniej niż reszta świata

Przemysł w Chinach. Fot. Flickr

Przemysł w Chinach. Fot. Flickr

Podczas, gdy obecne chińskie wskaźniki gospodarcze dalekie są od rekordowych wyników z czasów Deng Xiaopinga, nie dotyczy to energetyki. Jej rozwój wielokrotnie przekracza te dane, dając wyobrażenie o niewiarygodnych wręcz możliwościach rozwojowych chińskiego przemysłu energetycznego. Okazuje się też, że prawdziwymi liderami odnawialnych źródeł energii nie są ci, którzy najgłośniej o tym rozprawiają.          

Przyczyną rozwoju chińskiej energetyki była szybka industrializacja, która doprowadziła do wzrostu zapotrzebowania na energię w przemyśle i infrastrukturze. Teraz masowa migracja do miast i poprawa warunków życia jeszcze bardziej zwiększyły ten popyt. Analizą burzliwego rozwoju chińskiej energetyki zajął się kanadyjsko -amerykański wydawca internetowy Visual Capitalist, który wykorzystał dlatego celu dane Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE). 

Na sporządzonym dlatego celu wykresie graficznym pokazano postęp chińskiej energetyki w latach 2000-2025 w porównaniu do USA, EU i Indii. Dla Chin linia grafiki nachylona jest ok. 75º. Dla Stanów Zjednoczonych i UE zbliżona jest do poziomu.  Jedynie Indie odnotowują wyraźniejszy wzrost, który w tym czasie wynosił odpowiednio od około 0,3 K TWh do 1,734 K TWh, czyli  wynosił ok. 30 procent rocznie, co też jest wielkością imponującą.

Dla Chin wzrost ten odnotowano w skali zbliżonej do 50 procent rocznie, liczonej jako średnia arytmetyczna. W konkretnych liczbach wynosi to od  1,0 K TWh  w 2000 roku do  9,5 K TWh w 2020 roku i prognozowaną produkcję energii elektrycznej w ilości 10,498 K TWh w 2025 roku. Na tym tle postęp Stanów Zjednoczonych jest minimalny i w tym samym czasie  z 3.9 K do 4,475 K TWh, co daje podobnie liczony postęp w skali jednego roku o skromne 0,05 procent.  

Przy tej okazji portal ten prezentuje tabelę informującą z czego była w 2023 roku wytwarzana  energia elektryczna w krajach G-20. Na czele państw z największym udziałem  OZE są dwa kraje z dominującą hydroenergetyką. Są to Brazylia – 60 procent i energetyka wiatrowa oraz solarna, co razem daje 81 procent OZE. Na drugim miejscu znajduje się Kanada – 58 procent i 8 procent energetyka wiatrowa i solarna, łącznie 66 procent OZE. Dopiero na trzecim i czwartym miejscu znajdują się europejscy liderzy, czyli Niemcy i Wielka Brytania. Pierwsze z nich 39 procent energii wytwarza z wiatru i słońca, 9 procent z biopaliw i 48 procent z innych źródeł, przede wszystkim z paliw kopalnych. Struktura wytwarzania energii w Wielkiej Brytanii jest podobna z liczbami odpowiednio 33 procent, 12 procent i 53 procent.

Interesujaca jest10 pozycja na tej liście Chin w proporcji 16 procent energia z wiatru i słońca, 13 procent z hydroenergetyki 69 procent z paliw kopalnych i z innych źródeł. Stany Zjednoczone znajdują się na 13 miejscu z odpowiednio 16 procent energia z wiatru i słońca, 6 procent hydroenergetyka oraz paliwa kopalne i inne 78 procent. Na 17 miejscu jest Rosja 17 procent energii z wiatru i słońca, reszta inne paliwa. Na ostatnim 20 miejscu znajduje się  Korea Poludniowa z liczbą 91 procent energii wytwarzanej z paliw kopalnych i innych. Dane statystyczne dotyczące wytwarzania energii w krajach G-20 pozyskano z raportów brytyjskiego think tanku Ember zajmującego się transformacją energetyczna na świecie. Podsumowując  średnia światowa udziału  energii odnawialnej  w ogólnym bilansie energetycznym wynosi 30 procent, jednak prawie połowa krajów G-20 plasuje się poniżej tej wielkości.

Chińczycy wybudują największą platformę wiertniczą na świecie w Arabii Saudyjskiej


Powiązane artykuły

Elektrownia jądrowa Dukovany. Źródło: Twitter/CEZ Group

Niemcy boją się czeskiego SMR przy granicy

Czeski koncern energetyczny CEZ planuje budowę trzech bloków SMR w pobliżu granicy z Niemcami. Plany wzbudzają niepokój strony niemieckiej, która...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom pod wpływem sankcji kłania się Serbii, która otwiera przed nim UE

Rosyjski koncern zawarł nowy kontrakt z Serbią, umowa dotyczy dostaw gazu. Obejmuje ona dostarczenie ponad sześciu milionów metrów sześciennych gazu...

Austria drogo zapłaci za nieosiągnięcie celów klimatycznych

Austriackie ministerstwo finansów zleciło firmie Kommunalkredit Public Consulting analizę konsekwencji niedotrzymania celów klimatycznych na 2030 rok. Z tej analizy wynika,...

Udostępnij:

Facebook X X X