Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (21.09-27.09.2024 roku).
1. Maksymowicz: Gospodarka i scena polityczna Niemiec mierzą się z problemami, które mogą zwiastować upadek
– Niemcy otrzymały dwa silne ciosy, które zachwiały ich dotychczasową polityką i gospodarką. Pierwszym z nich jest wynik wyborów w Turyngii i Saksonii, gdzie partie koalicyjne rządu Olafa Scholza otrzymały przysłowiowe lanie. Potem przyszła szokująca wiadomość, że flagowy producent samochodów Volkswagen będący wizytówką, a nawet zagranicznym symbolem Niemiec, zamierza zamknąć swoje zakłady – pisze Adam Maksymowicz w BiznesAlert.pl.
2. Winiarski: Sankcje amerykańskie utrudniają handel rosyjskim LNG
– Rosja jest zmuszona magazynować skroplony gaz ziemny z projektu „Arctic LNG 2” z powodu amerykańskich sankcji, które zniechęcają potencjalnych nabywców. Trzy statki transportujące LNG z tego projektu wciąż nie znalazły swoich klientów oraz próbowały ukrywać swoje położenie. Choć Chiny i Indie mogą być potencjalnymi odbiorcami rosyjskiego LNG, Rosja musi oferować znaczne zniżki, aby sprzedać swój gaz w warunkach sankcji. Projekt „Arctic LNG 2” ma kluczowe znaczenie dla Kremla. Miał on zapewnić jedną piątą produkowanego LNG w Rosji do 2030 roku – pisze Tomasz Winiarski w BiznesAlert.pl.
3. Maksymowicz: Donbas – wojna o węgiel
– Trwają rosyjskie przygotowania militarne do zdobycia Pokrowska, ostatniego już górniczego miasta Donbasu należącego jeszcze do Ukrainy. Na tym tle zachodnie media przypominają, czym był Donbas w historii Rosji i Ukrainy oraz dlaczego trwa tak zawzięty spór militarny o ten region. To wojna o najwyższej jakości wydobywany tu węgiel, bez którego nie może się obejść energetyka cieplna Ukrainy oraz jej przemysł hutniczy. Przedtem region ten stanowił centrum rosyjskiego przemysłu – pisze Adam Maksymowicz w BiznesAlert.pl.
4. Brzyski: Kontrowersje wokół ustawy wiatrakowej
– Po opublikowaniu propozycji nowej ustawy wiatrakowej, rozpoczęła się kolejna dyskusja nad zapisami ustawy. Głos zabierają zarówno przedstawiciele rządu jak i opozycji. Jednym z punktów zapalnych jest odległość wiatraków od miejsca zamieszkania – pisze redaktor Piotr Brzyski w BiznesAlert.pl.
5. Kuffel: Wizja Konkurencyjności UE według Mario Draghiego
– Mario Draghi, były prezes Europejskiego Banku Centralnego i premier Włoch, jest uznawany za osobę, która odegrała kluczową rolę w stabilizacji strefy euro podczas kryzysu finansowego. Jego filozofia gospodarcza wykracza jednak poza politykę monetarną. Draghi wielokrotnie podkreślał znaczenie wzmacniania konkurencyjności Unii Europejskiej (UE), szczególnie w kontekście globalnej gospodarki – pisze Magdalena Kuffel w BiznesAlert.pl.