Biorąc pod uwagę skalę i rolę planowanej inwestycji w energetykę jądrową w Polsce, wszelkie potencjalne opóźnienia będą miały wpływ na dekarbonizację i przekroczenie kosztów – napisała OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) w raporcie poświęconym Polsce.
– Biorąc pod uwagę skalę planowanej inwestycji w energetykę jądrową i jej kluczową rolę w osiąganiu zerowych emisji netto, wszelkie potencjalne opóźnienia będą miały wpływ na dekarbonizację i należy (w takim przypadku) ostrożnie zarządzać przekroczeniami kosztów – napisali eksperci OECD.
Dodali, że od następnej dekady, poza energetyką jądrową, ważną rolę powinno też spełniać magazynowanie energii.
Transformacja podwoi popyt na energię
Jak zauważyli ekonomiści OECD, powołując się na oficjalne szacunki, transformacja w kierunku zerowych emisji netto podwoi popyt na energię w Polsce.
– Oczekuje się, że energia jądrowa, zasadniczy element polskiego planu transformacji, wejdzie do systemu w następnej dekadzie – zaznaczyli.
Przypomnieli, że rządowe plany przewidują ok. 6-9 GW mocy z dużych reaktorów jądrowych, z pierwszym reaktorem w miejscowości Lubiatowo-Kopalino uruchomionym w 2036 roku.
– Planowana jest również druga elektrownia jądrowa. Dodatkowo sektor prywatny bada możliwości energii jądrowej. Ostatni międzynarodowy przegląd IAEA wskazał na postęp władz w rozwijaniu krajowego planu energetyki jądrowej wraz z rozwojem potrzebnej infrastruktury – dodali.
Zauważyli jednocześnie, że obecny rząd jest w trakcie przeglądu kluczowych strategicznych dokumentów dla sektora energii: KPEiK do 2030 roku, PEP do 2040 i długoterminowej strategii energetycznej.
Porozumienie w sprawie atomu nie jest łatwe
– Jednak osiągnięcie porozumienia między partiami politycznymi i głównymi zainteresowanymi stronami może być trudne. Utworzenie Rady Klimatycznej, jak np. we Francji, Niemczech czy Szwecji, która skupiałaby większość zainteresowanych stron, mogłoby pomóc w budowaniu konsensusu, zdobywaniu wsparcia zainteresowanych stron i budowaniu ogólnospołecznego zrozumienia bieżących problemów transformacji – zarekomendowali.
Dodali, że taka rada pomogłaby też we włączaniu celów dekarbonizacji do prawodawstwa, jak ma to miejsce w przypadku Niemiec, Danii czy Wielkiej Brytanii.
Biznes Alert / PAP