EnergetykaGospodarkaSurowceWęgiel. energetyka węglowa

Ministerstwo finansów nie chce dofinansować likwidacji górnictwa. Ma to pozostać w gestii resortu przemysłu

Minister przemysłu Marzena Czarnecka przed posiedzeniem rządu 18 marca 2025 roku. Ministerstwo finansów, w uwagach do projektu ustawy uznało, że dodatkowe koszty związane z likwidacją zakładów górniczych powinien ponieść resort przemysłu. Fot. PAP / Piotr Nowak

Finansowanie wartego 4,2 miliardów złotych procesu likwidacji zakładów górniczych, w tym wypłata świadczeń socjalnych, nie będzie mogło pochodzić z dodatkowych środków z budżetu państwa – muszą one być znalezione w ramach działalności ministerstwa przemysłu – wynika z uwag resortu finansów do projektu ustawy.

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Przewiduje on kontynuację procesu stopniowego wygaszenia działalności 12 zakładów górniczych wydobywających węgiel kamienny energetyczny (inny niż koksujący) przez przedsiębiorstwa górnicze objęte Nowym Systemem Wsparcia. Projekt zakłada m.in. wypłacanie świadczeń uprawnionym pracownikom likwidowanych zakładów.

Ministerstwo finansów w uwagach do projektu wskazuje, że implementacja projektu zmniejszy dostępną przestrzeń wydatkową określoną przez Stabilizującą Regułę Wydatkową, a skutki finansowe dla budżetu państwa – szacowane w okresie 10 lat wejścia w życie na około 4,2 miliardów złotych – MF uznaje za “zdecydowanie niepożądane”.

– Na etapie projektowania zmian legislacyjnych niezbędne pozostaje zabezpieczenie wszystkich źródeł finansowania w roku budżetowym i w latach następnych w ramach limitów wydatków części budżetowych, bez opcji dodatkowości środków budżetowych (…). W konsekwencji powyższego należałoby wyartykułować w pkt 6 OSR w poz. „Źródła finansowania”, że wszelkie skutki dla budżetu państwa wynikające z implementacji przedmiotowej ustawy zostaną pokryte w kolejnych latach w ramach limitu wydatków dysponenta części 48 – Gospodarka surowcami energetycznymi, z deklaracją braku podstaw do ubiegania się o dodatkowe środki z budżetu państwa ponad ten limit w całym okresie obowiązywania ustawy – podaje resort finansów.

Resort finansów przypomina, że Polska od lipca 2024 roku została objęta procedurą nadmiernego deficytu, co oznacza, że konieczne jest wdrożenie planu działań naprawczych zmierzających do konsolidacji finansów publicznych i obniżenia deficytu w kolejnych latach, co także ograniczać będzie przestrzeń na możliwe zwiększenia wydatków budżetowych.

Biznes Alert / PAP

Ministerstwo przemysłu chce dwóch elektrowni jądrowych w Polsce. Ale rząd nie ma pieniędzy. Czy za budowę drugiego atomu zapłaci PGE?


Powiązane artykuły

Orlen ma nową umowę z Naftogazem. Wzmocni bezpieczeństwo Ukrainy

Obie spółki podpisały umowę na dostarczenie do Ukrainy 140 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego. Paliwo pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i...

Motoryzacyjni mikroprzedsiębiorcy z nagrodami – jak OTOMOTO wspiera lokalny biznes 

98 firm z całej Polski – głównie mikro i małych profesjonalnych sprzedających – zostało nagrodzonych przez OTOMOTO w ramach konkursu...
Microsoft (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/KENA BETANCUR

Microsoft zwolni aż 9000 osób. Gigant stawia na AI i tnie koszty

Amerykański gigant technologiczny Microsoft ogłosił w środę kolejną falę masowych zwolnień. Z pracą pożegna się aż 9000 osób, co stanowi...

Udostępnij:

Facebook X X X