EnergetykaEnergia elektryczna

Piszczatowska: Będzie presja na podwyżki cen energii dla odbiorców indywidualnych

– Największe gospodarki Unii Europejskiej borykają się z poważnym problemem ekonomiczno-społecznym – wzrostem cen energii dla gospodarstw domowych – pisze na łamach dodatku do wtorkowej “Rzeczpospolitej” – Energia&Surowce Justyna Piszczatowska.

Jak wskazuje dziennikarka, w Wielkiej Brytanii dwóch największych dostawców, British Gas oraz SSE zapowiedziały 8- i 9-procentowe podwyżki już w listopadzie, a ceny zamierza podnieść również nPower.

– Analitycy spodziewają się, że o nowych, wyższych taryfach zarówno na energię elektryczną, jak i na gaz wkrótce powinformują pozostałe firmy z brytyjskiej tzw. wielkiej szóstki – Eon, Scottish Power oraz EDF Energy – pisze Piszczatowska.

Dziennikarka podaje, że wg szacunków na skutek podwyżek połowa gospodarstw domowych będzie musiała przykręcić ogrzewanie zimą, a ponad 1/3 grozi całkowita rezygnacja z ogrzewania.

Podwyżka cen nastąpi wg autorki także w Niemczech, gdzie powodem zwyżki cen są koszty systemu wsparcia dla zielonej energii – suma dopłat do OZE w 2014 r. przekroczy 20 mld euro.

– Na tym tle Polska jawi się jako enklawa bezpieczna od szybujących rachunków na prąd. Czy rzeczywiści jest tak dobrze? – pyta Justyna Piszczatowska. – Ceny dla gospodarstw domowych w naszym kraju pozostają pod kontrolą Urzędu Regulacji Energetyki, a w rządzącym się prawami rynku segmencie odbiorców biznesowych widać presję na spadek cen.

W ocenie autorki, w tych warunkach cenowych PGE i Tauron stawiają pod znakiem zapytania opłacalność inwestowania w nowe elektrownie.

– W związku z koniecznością wycofywania z użytku najstarszych jednostek rezerwy mocy w kraju w najbliższych latach będą topnieć, co może doprowadzić do silnej presji na podwyżki cen zbliżone do tych w Wielkiej Brytanii – uważa Piszczatowska.


Powiązane artykuły

Elektrownia jądrowa Kozłoduj. Fot. Wikimedia Commons.

Partner jądrowy Polski rusza z kopyta w Bułgarii

Westinghouse poszerza łańcuch dostaw projektu budowy dwóch reaktorów AP1000 w bułgarskiej Elektrowni Jądrowej Kozłoduj. Podpisał memoranda o współpracy (MoU) z...
Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, zdjęcie: PAP/Paweł Supernak

ETS2 opóźniony? “Nie ma go w budżecie Unii”

16 lipca Komisja Europejska ma przedstawić nowy budżet Unii Europejskiej. Projekt Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2028–2034 przewiduje wydatki...
Friedrich Merz, przyszły kanclerz Niemiec. Fot.: PAP / EPA / Clemens Bilan

Lobbyści mogli mieszać przy niemieckiej umowie koalicyjnej

Niemiecka telewizja publiczna ZDF podaje, że do rozmów koalicyjnych wiosną tego roku w Niemczech między CDU/CSU i SPD dopuszczono lobbystów. Według...

Udostępnij:

Facebook X X X