(Bartosz Bieliszczuk)
Prezentujemy podsumowanie najważniejszych wiadomości BiznesAlert.pl z zeszłego tygodnia.
Szczyt Klimatyczny w Paryżu
Na trwającym w Paryżu Szczycie Klimatycznym, polska delegacja forsuje wizerunek Polski jako lidera w redukcji emisji CO2 i forsuje ograniczenie zanieczyszczeń przez największych światowych emitentów, by porozumienie było efektywne. Polska zadeklarowała także wsparcie w wysokości 8 mln dol. dla Zielonego Funduszu Klimatycznego.
Na Szczycie klimatycznym optymistycznie o ograniczeniu krajowych emisji CO2 wypowiedział się m.in. Barack Obama. Ambitne cele redukcyjne forsują także m.in. Niemcy. Niektórzy komentatorzy wskazują jednak, że postanowienia Szczytu nie będą miały dla Polski tak naprawdę znaczenia, ze względu na obowiązujący nasz kraj wiążący plan UE, przewidujący redukcję emisji CO2 o 40% do 2030 roku.
Nord Stream 2 – państwa UE piszą do Komisji
Komisja Europejska potwierdziła otrzymanie od kilku państw UE pism ws. Nord Stream 2. Pod koniec listopada Polska, Rumunia, Węgry, Słowacja, Litwa, Łotwa i Estonia wystosowały list do wiceprzewodniczącego KE, krytykując projekt. Pomimo solidarnego sprzeciwu, warto pamiętać o różnych motywacjach ww. państw. O gazociągu rozmawiała także premier Beata Szydło z Jean-Claude Junckerem podczas paryskiego Szczytu Klimatycznego.
Arabska ropa w polskich magazynach?
W ostatnich miesiącach informowano o rozmowach Arabii Saudyjskiej z koncernami ze Szwecji i Polski dot. importu arabskiej ropy (jesienią pierwsze jej transporty odebrały PKN Orlen i Lotos). Wg doniesień medialnych obecnie Rijad rozważa także magazynowanie surowca w Gdańskim porcie. Miałoby to ułatwić jego sprzedaż dla krajów regionu.
Szczyt OPEC bez przełomu
Na szycie OPEC członkowie kartelu zadecydowali o utrzymaniu kwot wydobywczych, co najprawdopodobniej utrzyma ceny na niskim poziomie. O zmniejszenie wydobycia apelowała m.in. Wenezuela, jednak Arabia Saudyjska jest gotowa zmniejszyć swoje wydobycie tyko jeśli podobnie uczynią pozostali członkowie OPEC. Tymczasem Iran po zniesieniu sankcji planuje zwiększyć eksport ropy. Jak powiedział irański minister ds. ropy, przez lata kraje OPEC zastępowały tę „lukę”, wynikającą z sankcji wobec Teheranu – teraz powinny one ustąpić.
Tureccy żołnierze pod Mosulem
Wg oświadczenia irackich władz, tureckie wojska wtargnęły na terytorium Iraku i dotarły w okolice Mosulu. Może być to próbą zajęcia miasta przed siłami kurdyjskimi. Wcześniej Turcja atakowała już siły kurdyjskie pod pozorem operacji wymierzonej w Państwo Islamskie. Ankara odrzuciła także wezwanie Białego Domu do zamknięcia części granicy z Syrią, która kontrolowana jest przez Państwo Islamskie – transportowana jest przez nią m.in. ropa, którą handlują terroryści.
Turcja-Rosja: kryzys uderzy w relacje energetyczne?
Napięcie na linii Ankara-Moskwa przekłada się także na relacje energetyczne. W tym tygodniu rosyjski minister energetyki, Aleksander Nowak, poinformował o zawieszeniu projektu Turkish Stream. Tymczasem w Turcji konkretyzują się plany importu gazu z irackiego Kurdystanu. Turecki Botas w najbliższych miesiącach ma ogłosić przetarg na budowę gazociągu. Wypowiedzi przedstawicieli tureckich władz sugerują, iż Ankara znajdzie alternatywę dla rosyjskiego gazu w przypadku ograniczenia dostaw. Wg analityków może to być koniec trwającego ok. dekady zbliżenia obu państw.