(Agerpres/Seenews/Independent Balkan News Agency/BS)
W miniony weekend opinie publiczną w Rumunii oraz w Bułgarii zelektryzowała informacja, dotycząca rzekomej wymiany bałkańskich aktywów (asset swap) austriackiego koncernu OMV z rosyjskim Gazpromem, który w zamian oferuje Austriakom dostęp do syberyjskich złóż ropy. OMV zaprzecza jednak tym rewelacjom, zapewniając jednocześnie, że rumuński oddział koncernu jest istotnym elementem działalności spółki na Półwyspie Bałkańskim.
Jak informują rumuńskie media, według wstępnego porozumienia między Gazpromem a OMV, Austriacy mieliby uzyskać dostęp do bogatych złóż ropy naftowej na Syberii. OMV uzyskałby 25 proc. udziałów w projekcie wydobywczym na złożu Achimov. W zamian, Gazprom przejąłby kontrolę nad rafinerią Petrobrazi w pobliżu miasta Ploiesti, część stacji benzynowych OMV w Bułgarii oraz udział w projektach wydobywczych na Morzu Czarnym. Partnerem OMV na wodach terytorialnych Rumunii jest amerykański koncern ExxonMobil. Koncerny posiadają prawo do poszukiwania i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. Negocjacje między Rosjanami a Austriakami mają trwać od ponad pół roku.
Spekulacjom dotyczącej wymiany aktywów zaprzeczają Austriacy z OMV. W swoim oświadczeniu koncern podkreśla, że jakiekolwiek podawanie konkretów na obecnym, wstępnym etapie negocjacji jest nieuzasadnione ponieważ nie podjęto jeszcze żadnych wiążących decyzji. Aktywa w Rumunii są dla spółki wciąż istnym elementem prowadzenia działalności operacyjnej. Koncern zaznacza także, że żadne aktywa, które są dla spółki uznane za „strategiczne” nie podlegają wymianie.
OMV Petrom, rumuński oddział austriackiego giganta energetycznego jest największą spółką w sektorze paliwowym w Europie Południowo-Wschodniej. W 2014 roku spółka wydobywała 66 mln baryłek ekwiwalentu ropy. Grupa posiada zdolności rafinacji ropy naftowej w wysokości 4,5 mln ton rocznie. Posiada także 780 stacji benzynowych w Rumunii oraz w krajach sąsiednich.