(Grupa Azoty)
Grupa Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. zawarła porozumienie w sprawie utworzenia nowych kierunków kształcenia z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie oraz Technikum Zawodowym w Zespole Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach. Otwarcie nowej specjalizacji na ZUT jest bezpośrednio związane z realizacją największej inwestycji w historii polskiej chemii ciężkiej – budową w Policach instalacji do produkcji propylenu metodą PDH.
Rezultatem porozumień jednostek naukowych z Grupą Azoty Police, największym pracodawcą w województwie zachodniopomorskim jest otwarcie dwóch kierunków kształcenia. Inżynieria Procesów Wytwarzania Olefin to nowa specjalizacja dostępna dla studentów Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie na kierunku Inżynieria Chemiczna i Procesowa. Natomiast uczniowie polickiego Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza będą mogli kształcić się w kierunku Technik technologii chemicznej.
– Rozwój przedsiębiorstwa wiąże się m.in. z potrzebą zatrudniania wykwalifikowanych pracowników. To właśnie ludzie stanowią największą wartość naszej firmy. Jestem przekonany, że dzięki zawartym porozumieniom pomożemy wykształcić nową generację wysokiej klasy specjalistów, z których umiejętności będziemy mogli korzystać w przyszłości. To także ogromna korzyść dla całej polskiej nauki – powiedział Krzysztof Jałosiński, Prezes Zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A.
Otwarcie nowej specjalizacji na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym jest bezpośrednio związane z flagową inwestycją „Polic” – budową instalacji do produkcji propylenu metodą PDH. Wart 1,7 mld złotych projekt nie tylko wzmocni pozycję Grupy Azoty Police na polskim i międzynarodowym rynku nawozowym i chemicznym, ale także stworzy nowe miejsca pracy w regionie. Spółka PDH Polska, odpowiedzialna za realizację inwestycji, sfinansuje wraz z Grupą Azoty Police wyposażenie laboratoriów Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT w Szczecinie. Studenci nowej specjalizacji będą mieli również możliwość odbycia praktyk zawodowych w Zakładach Chemicznych „Police” S.A.
– Instalacja PDH to gigantyczny projekt, największa inwestycja w historii polskiej chemii ciężkiej. Dzięki niej wzmocnimy swoją pozycję na rynku i poprawimy wyniki finansowe. Przy budowie instalacji pracować będzie około 1000 osób. Po uruchomieniu produkcji na stałe zatrudnimy około 200 osób. Dzięki porozumieniu z ZUT będziemy mogli przyjmować do pracy młodych ludzi kształconych specjalnie pod kątem tej inwestycji, co na pewno ułatwi pełne wykorzystanie jej możliwości – dodał Krzysztof Jałosiński.
Na mocy porozumienia, uczniowie technikum będą mieli możliwość odbycia praktyk zawodowych w polickich zakładach.