W toku prac nad tegorocznym budżetem zarząd KGHM Polska Miedź SA zaktualizował prognozy cen surowców. Są one zgodne z aktualnym konsensusem rynkowym. Dokonana zmiana ma bezpośredni wpływ na wycenę bilansową aktywów wydobywczych Grupy Kapitałowej KGHM, dlatego dokonano jej aktualizacji.
Przypomnijmy, że 8 lutego 2016 roku KGHM ogłosił, że w związku z niekorzystną sytuacją makroekonomiczną i wymaganiami Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej spółka dokonuje odpisu z tytułu utraty wartości księgowej niektórych aktywów. Odpisy te mają charakter niepieniężny.
W toku prac nad budżetem spółki na rok 2016 zaktualizowano prognozy cenowe dla poszczególnych surowców. W związku z tym konieczna stała się weryfikacja wcześniej ustalonych wartości księgowych aktywów i dokonanych odpisów.
– Podążając za trendami branżowymi przyjęliśmy nowe, bardziej konserwatywne założenia makroekonomiczne w szczególności dotyczące cen miedzi w najbliższych czterech latach. W konsekwencji konieczna była dodatkowa aktualizacja wartości niektórych zagranicznych aktywów w Grupie Kapitałowej – wyjaśnia Stefan Świątkowski, wiceprezes ds. finansów KGHM Polska Miedź SA. – Dokonane odpisy nie mają wpływu na stabilną sytuację finansową KGHM. Księgowe odpisy mają teraz miejsce w wielu spółkach w branży surowcowej w Polsce i na świecie. Rzetelna realizacja przez KGHM obowiązków sprawozdawczych dowodzi naszej transparentności i przewidywalności.
Dokonane odpisy dotyczą utraty bilansowej wartości inwestycji w Sierra Gorda SCM, kopalń Robinson i Franke oraz kopalń w Zagłębiu Sudbury. Łączna wartość tych odpisów w sprawozdaniu skonsolidowanym po uwzględnieniu efektu podatkowego wynosi 1 298 mln USD (5 063 mln PLN). Ich wpływ na sprawozdanie jednostkowe KGHM wynosi natomiast 4 854 mln PLN.
– Dokładnie weryfikujemy i analizujemy nasze założenia i plany inwestycyjne w Grupie Kapitałowej w krótkim i średnim terminie. Jednocześnie pracujemy nad dalszą obniżką kosztów. Wszystko to powoduje, że nasza sytuacja jest stabilna i gwarantuje rozwój w długim terminie. Jednocześnie w perspektywie długoterminowej nadal prognozujemy wyższe ceny miedzi. W przypadku znaczącego polepszenia się sytuacji makroekonomicznej w przyszłości, Spółka będzie mogła, zgodnie ze standardami rachunkowości, odwrócić taki odpis – mówi Krzysztof Skóra, prezes KGHM Polska Miedź SA.
Dokonane aktualizacje to nadal wartości szacunkowe, ostateczne wyniki testów przedstawione zostaną w jednostkowym i skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2015 r., których publikacja jest planowana na 17 marca 2016 r.
Źródło: KGHM