AlertWszystko

Podsumowanie tygodnia: Porozumienie klimatyczne podpisane. Dalsze prace przy Baltic Pipe

(Bartosz Bieliszczuk)

Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia.

Beata Szydło podpisała porozumienie klimatyczne

Podczas piątkowej wizyty w nowojorskiej siedzibie ONZ premier Beata Szydło podpisała porozumienie klimatyczne wynegocjowane podczas szczytu w Paryżu. „To jest dobre porozumienie dla Polski. Znalazły się w nim wszystkie postulaty, na których nam zależało. Przede wszystkim to, że specyfika gospodarek narodowych będzie ciągle brana pod uwagę” – powiedziała premier. Porozumienie musi zostać ratyfikowane przez pozostałe kraje; najwięksi światowi emitenci CO2 – Chiny i Stany Zjednoczone – zapowiedziały jego ratyfikację w tym roku.

Duńczycy obawiają się „ustawy wiatrakowej”

Podczas spotkania z Beatą Szydło, duński premier Lars Rasmussen wyraził obawy o duńskie inwestycje w energetykę wiatrową w Polsce. Ma to związek z pracami nad tzw. „ustawą wiatrakową” – w opinii Duńczyków jej zapisy (m.in. dotyczące odległości od zabudowań) ograniczą możliwość inwestycji w nowe turbiny wiatrowe.

„Umowy na odpowiednie strumienie gazu i stawka taryfowa kluczowe dla Baltic Pipe”

Jak twierdzi Andrzej Sikora z Instytutu Studiów Energetycznych, kluczem dla powodzenia gazociągu duńskiego jest połączenie obszarów taryfowych. Istotne mają być także umowy na odpowiednie strumienie gazu. „Połączenie obszarów taryfowych – jedna stawka taryfowa – poprawić powinno ekonomikę transportu gazu, szczególnie wobec istniejących tras alternatywnych, ale kluczem do sukcesu projektu są umowy na odpowiednie strumienie gazu. To możliwość dostaw surowca z danego kierunku oraz gotowość odbiorców na jego konsumpcję w perspektywie 20-30 lat daje szansę na ekonomiczny sukces projektu” – uważa Sikora.

„Za rok ropa będzie nie będzie kosztować więcej niż 50 dol.”

Tomasz Kaczor, główny ekonomista BGK, twierdzi, że pomimo wzrostu cen ropy, nie przekroczy ona w przyszłym roku 50 dol. za baryłkę. „Widać, że globalna gospodarka powoli dochodzi do siebie i zdaje się krzepnąć. Widzę spokojną odbudowę cen głównych surowców bazujących na popycie globalnym związanym z bezpośrednią aktywnością ekonomiczną. W odniesieniu do cen ropy wydaje mi się, że powrót w okolice 50 dol. za baryłkę w perspektywie roku nie jest czymś niewyobrażalnym. Natomiast na pewno poziomy, które mieliśmy przed 1,5 czy 2 laty, wydają się być poza zasięgiem” – mówi Kaczor.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X