EnergetykaOZEWęgiel. energetyka węglowa

Altmaier: Jeśli rynek wymusi odejście od węgla przed 2038 rokiem, nie będziemy się temu sprzeciwiać

Niemiecki minister gospodarki i energii Peter Altmaier. Źródło: Wikipedia

Niemiecki minister gospodarki i energii Peter Altmaier. Źródło: Wikipedia

Niemiecki minister gospodarki i energii Peter Altmaier (CDU) opowiedział w wywiadzie dla gazety TAZ o planie rozbudowy energetyki odnawialnej w Niemczech oraz o planach odejścia od węgla.

Altmaier o OZE i odejściu od węgla

– Pomimo pandemii, w całej koalicji CDU-CSU-SPD zobowiązaliśmy się do realizacji celów klimatycznych i nie ograniczyliśmy ich. Wraz ze zobowiązaniem do neutralności klimatycznej w 2050 roku, ekspansja energii odnawialnych otrzymała również zupełnie nowy priorytet w gospodarce. Przemysł potrzebuje również zielonej energii elektrycznej, ponieważ tylko w ten sposób można osiągnąć transformację w kierunku neutralności klimatycznej, na przykład przy przestawianiu produkcji stali na ekologiczną – mówił Altmaier.

– Główne kroki ekspansji w ostatnich kilku dekadach zostały podjęte przy znacznym wsparciu CDU, ponieważ przyniosły one wartość dodaną obszarom wiejskim. Nie mam wątpliwości, że większość mojej partii przywiązuje dużą wagę do zachowania bazy przemysłowej kraju. Aby to zrobić, do 2050 roku potrzebujemy 100 procent odnawialnej energii elektrycznej. W ciągu dekady zwiększyliśmy ponad dwukrotnie udział odnawialnej energii elektrycznej, z 21 do ponad 50 procent. Teraz po raz pierwszy od ponad dziesięciu lat zaostrzamy cel dotyczący odnawialnych źródeł energii do 2050 roku, a w Niemczech koniec wykorzystania węgla wyznaczyliśmy na 2035-2038. Ale może istnieć dynamika rynku, która przyspieszy ten proces. Jeszcze przed pandemią wytwarzanie energii z węgla gwałtownie spadło. W ustawie o wycofywaniu węgla zdefiniowaliśmy jasną i wiarygodną międzypartyjną ścieżkę. Ale jeśli rynek wymusi szybsze odejście od węgla, nie będziemy się temu sprzeciwiać – zadeklarował polityk CDU.

Opracował Michał Perzyński

Altmaier: Energiewende jest jak operacja na otwartym sercu


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X