Anna Moskwa będzie nową minister klimatu i środowiska

26 października 2021, 17:15 Alert

Nowym ministrem klimatu będzie Anna Moskwa, która zastąpi na tym stanowisku Michała Kurtykę – poinformował premier Mateusz Morawiecki. W przeszłości Moskwa była również wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, a ostatnio kierowała firmą Baltic Power, spółką PKN Orlen i Northland Power.

Anna Moskwa. Fot. gov.pl
Anna Moskwa. Fot. ministerstwo klimatu

Michał Kurtyka żegna się z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Jak poinformował podczas konferencji prasowej, wtorek jest ostatnim dniem sprawowania przez niego funkcji szefa resortu. Podczas popołudniowej konferencji premier Mateusz Morawiecki przekazał, że Michał Kurtyka ze względów osobistych zdecydował o odejściu ze stanowiska ministra klimatu i kierownictwo tego resortu obejmie Anna Moskwa.

Kim jest Anna Moskwa?

Moskwa jest absolwentką stosunków międzynarodowych, socjologii i ekonomii Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała jako dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a potem jako wiceminister w tym samym resorcie do czasu likwidacji ministerstwa w październiku 2020 roku. Po zakończeniu pracy w tym ministerstwie weszła do zarządu spółki Baltic Power, spółki PKN Orlen i Northland Power, której była prezesem.

Prowadziła własną działalność gospodarczą w zakresie krajowego i międzynarodowego rynku pracy – HR, rekrutacje, postępowania przetargowe w zakresie rynku, fundusze UE w zakresie rynku pracy oraz innowacji. Przez wiele lat odpowiadała za współpracę międzynarodową, głównie w Europie, ale także poza kontynentem. Pełniła funkcję prezesa spółki Quality and Development Institute zajmującej się audytami oraz szkoleniami. Płynnie posługuje się językiem angielskim, francuskim i hiszpańskim.

Polska Agencja Prasowa/TVN24/Michał Perzyński