Europa Środkowo-Wschodnia chce 25 mld euro na sprawiedliwą transformację

14 stycznia 2020, 06:30 Energetyka
Komisja Europejska. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Komisja Europejska. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Stowarzyszenia energetyczne z Europy Środkowej apelują o solidny Fundusz sprawiedliwej transformacji energetycznej ze znacznymi zasobami, stanowiącymi nowe środki przeznaczone z budżetu UE oraz jasne kryteria kwalifikacji, które będą uwzględniać różne punkty startowe i poziom rozwoju gospodarczego państw członkowskich.

25 mld euro na sprawiedliwą transformację energetyczną

Central Europe Energy Partners (CEEP), Rumuńskie Centrum Energetyczne (CRE), Krajowa Izba Energetyczna Bułgarii (NEC), Litewskie Narodowe Stowarzyszenie Energii (NLEA), Związek Przemysłu Energetycznego Estonii (ETL) wydali dziś wspólne oświadczenie w sprawie Funduszu sprawiedliwej transformacji energetycznej (JET Fund), w którym zwracają uwagę instytucji europejskich na potrzebę specjalnego wsparcia dla transformacji energetycznej w celu uniknięcia wzrostu cen energii dla konsumentów, utraty konkurencyjności przemysłu europejskiego i zmniejszenia bezpieczeństwa dostaw energii.

Wspólne oświadczenie postuluje budżet funduszu w wysokości co najmniej 25 mld EUR. Istotne jest, aby  środki nie była przenoszone z funduszy strukturalnych, ponieważ oznaczałoby to zmniejszenie zasobów dostępnych dla państw członkowskich o niższych dochodach i osłabienie polityki spójności. Transformacja energetyczna jest wyzwaniem długoterminowym, dlatego też Fundusz JET powinien stanowić stały element budżetu UE, i powinien pozostać jednym z podstawowych funduszy polityki UE do 2050 roku.

Negocjacje trwają

Polska jest jedynym krajem, który nie zgodził się z góry na cel neutralności klimatycznej do 2050 roku. Trwają obecnie negocjacje warunków poparcia tego celu w zamian za przeznaczenie określonych środków na sprawiedliwą transformację energetyczną. Według nieoficjalnych informacji fundusz przeznaczony na ten cel ma oferować 7,5 mld euro do podziału między wszystkie państwa unijne. Polacy zgodzili się przyjąć cel neutralności klimatycznej do czerwca 2020 roku kiedy mają już być znane założenia wsparcia sprawiedliwej transformacji.

Central European Energy Partners/Wojciech Jakóbik

7,5 mld euro na Fundusz Sprawiedliwej Transformacji? Szykuje się bitwa polityczna