AlertAtomBezpieczeństwoEnergetykaŚrodowisko

Atom Orlenu i Synthosa pod Oświęcimiem czeka na raport środowiskowy

Pierwsze lokalizacje pod budowę reaktorów BWRX-300 zaprezentowane przez Orlen Synthos Green Energy. Grafika: OSGE.

Pierwsze lokalizacje pod budowę reaktorów BWRX-300 zaprezentowane przez Orlen Synthos Green Energy. Grafika: OSGE.

Czas na raport oddziaływania na środowisko przy projekcie małych reaktorów jądrowych w Stawach Monowskich pod Oświęcimiem, które rozważała spółka Orlen Synthos Green Energy. Ta spółka może dzięki temu rozpocząć badania środowiskowe.

Dyrektor Generalny Dyrekcji Ochrony Środowiska informuje, że “zawiesił postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na >>Budowie i eksploatacji małej modułowej elektrowni jądrowej o łącznej mocy do 1300 MWe w technologii BWRX-300 w lokalizacji Stawy Monowskie, Gmina Miasto Oświęcim<< do czasu przedłożenia przez wnioskodawcę raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko”.

Zawieszenie następuje w ramach przygotowania do stworzenia raportu środowiskowego. – To postanowienie określa wymagania raportu środowiskowego – tłumaczy OSGE. To otwarcie drogi do rozpoczęcia pełnych badań środowiskowych potrzebnych do stworzenia takiego dokumentu. OSGE szacuje czas opracowania raportu na dwa lata.

– Ustalenie przez GDOŚ zakresu raportu jest wynikiem procedury środowiskowej zapoczątkowanej w kwietniu 2023 roku złożeniem wniosku przez OSGE. Zakres takiego dokumentu ustalany jest dla poszczególnych projektów z uwzględnieniem specyfiki jego wpływu na środowisko – tłumaczy OSGE. – Wydanie postanowienia przez GDOŚ umożliwia spółce rozpoczęcie w lokalizacji Stawy Monowskie badań środowiskowych i lokalizacyjnych w pełnym zakresie, jaki jest niezbędny do opracowania Raportu Oceny Oddziaływania na Środowisko dla Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i na potrzeby przygotowania Raportu Lokalizacyjnego. Czas potrzebny na przygotowanie raportu szacowany jest na nawet dwa lata.

– Przygotowanie raportu o oddziaływaniu inwestycji jądrowej na środowisko to jeden z najważniejszych elementów procesu inwestycyjnego. I zarazem jeden z najtrudniejszych. Tym bardziej cieszy nas dobra współpraca z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska i profesjonalne podejście regulatora do pierwszego w całej UE postępowania środowiskowego dotyczącego budowy elektrowni SMR – mówi Rafał Kasprów, prezes zarządu OSGE. Spółka tłumaczy, że GDOŚ wskazał zasadnicze obszary, których będzie dotyczył raport, to np.: zaopatrzenie reaktorów w wodę do chłodzenia, wpływ hałasu środowisko przyrodnicze, sposoby wykluczenia ryzyk radiacyjnych, inwentaryzacja przyrodnicza. Wymagane jest także wskazanie, w jaki sposób elektrownia będzie zintegrowana z energetyczną siecią przesyłową i jak będą zabezpieczane odpady.

– W 2023 roku OSGE złożyło do GDOŚ analogiczne wnioski o ustalenie zakresu raportu o oddziaływaniu na środowisko budowy SMR-ów BWRX-300 w Ostrołęce i Włocławku. Elementem każdego wniosku jest Karta Informacyjna Przedsięwzięcia (KIP) będąca publicznie dostępnym obszernym opisem planowanych inwestycji – czytamy w komunikacie tej spółki. – OSGE planuje budowę floty reaktorów GE-Hitachi BWRX-300 w Polsce, przy czym pierwsza jednostka będzie gotowa przed końcem tej dekady. W maju 2023 spółka otrzymała od Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) pozytywną opinię ogólną dotyczącą wybranych założeń technicznych dla technologii reaktora BWRX-300. Jest to element procesu przedlicencyjnego. W grudniu 2023 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzje zasadnicze dla realizacji inwestycji w sześciu lokalizacjach: oprócz Stawów Monowskich to jeszcze Włocławek, Ostrołęka, Dąbrowa Górnicza, Kraków – Nowa Huta i Stalowa Wola – Tarnobrzeg.

Projekt w Stawach Monowskich wywołał dyskusję na temat konieczności uzgodnień z Czechami. Uzgodnienia transgraniczne zostały zakończone.

BWRX-300 to technologia SMR firmy GE Hitachi, którą chcą wykorzystać Orlen i Synthos za pośrednictwem spółki celowej Orlen Synthos Green Energy. Ich technologia otrzymała decyzję zasadniczą rządu, ale w mediach pojawiły się informacje o negatywnej opinii Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. – Służby były z nami w kontakcie na etapie tworzenia OSGE – mówił prezes Orlenu Daniel Obajtek na spotkaniu z dziennikarzami z pierwszego lutego.

Orlen komunikował wolę budowy od kilku do kilkudziesięciu małych reaktorów BWRX-300 we współpracy z Synthosem i GE Hitachi. Technologia nie weszła jeszcze do użytku, ale pierwsza jednostka może stanąć w Darlington w Kanadzie w tej dekadzie.

GDOŚ / Wojciech Jakóbik

PIE: budowa reaktorów SMR nie zastąpi konieczności inwestycji w OZE


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Transporter opancerzony zablokował niemiecką autostradę

W nocy z niedzieli na poniedziałek, 29/30 czerwca, na autostradzie A7 w Szlezwiku-Holsztynie, zepsuł się kołowy transporter opancerzony Fuchs i...

Udostępnij:

Facebook X X X