Naukowcy z Austrii: To wodór wpływa na właściwości nadprzewodników

28 kwietnia 2020, 17:15 Alert

Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Wiedniu (TU Wien) dokonali istotnego odkrycia w badaniach nad nadprzewodnictwem. Udowodnili, że wodór zwiększa opór elektryczny w nikielinach.

fot. Uniwersytet Techniczny w Wiedniu
fot. Uniwersytet Techniczny w Wiedniu

Nieskończoność

Nadprzewodniki mogą przenosić energię elektryczną z mniejszym oporem elektrycznym. Niektóre z nich, nikieliny, robią bez strat. Ich zastosowanie byłoby dużą rewolucją sektora energetyki. Niestety, taka właściwość ujawnia się najczęściej przy schłodzeniu badanego materiału do bardzo niskiej temperatury oraz w ekstremalnie wysokim ciśnieniu. To właśnie w nadprzewodnictwie temperaturowym, odkrytym w latach 80., jest nadzieja. Badania nadprzewodników są warte uwagi w kontekście rozwoju elektroenergetyki.

Niemiecki instytut pracuje nad modułowymi fabrykami wodoru

Uniwersytet Stanforda zdołał wytworzyć nadprzewodnictwo nikielin, ale tego wyniku nie udało się powtórzyć na Uniwersytecie Wiedeńskim. Naukowcy z Wiednia ustalili przy pomocy superkomputerów, że ich nikieliny zawierające cząstki wodoru maja inne właściwości przewodzenia energii. 24 kwietnia 2020 roku grupa naukowców z Narodowego Uniwersytetu w Singapurze wykorzystała wyniki badań z Wiednia do wytworzenia właściwości nadprzewodzących nikielin. Udało się im, ponieważ pozbyli się wodoru uwalnianego podczas produkcji. Oznacza to, że jego cząsteczki zwiększały opór elektryczny.

Ingenieur/Phys.org/Patrycja Rapacka

Fedorska: Austria stawia na zielony wodór