Badania dna morskiego pod Harmony Link zostały zakończone

8 września 2021, 14:00 Alert

Badania dna Morza Bałtyckiego na całej długości Harmony Link, rozpoczęte w lutym 2021 roku, zostały zakończone. ILF Consulting Engineers Polska podkreśla, że jest to kamień milowy przy realizacji nowego połączenia elektroenergetycznego pomiędzy Polską a Litwą.

Harmony Link. Fot. Litgrid
Harmony Link. Fot. Litgrid

ILF podaje, że wykonane badania dna morskiego pozwoliły m.in. na określenie położenia wraków czy powojennych pozostałości broni konwencjonalnej i chemicznej zalegających na dnie. – Umiejscowienie przeszkód zostało uwzględnione na przygotowanych mapach, co pomoże w ominięciu niebezpiecznych obiektów na etapie projektowania. Zbadana została trasa o długości około 300 km. Do wykonania zadania wykorzystano m.in. sonar boczny i magnetometry, pobrane zostały także próbki dna. W pracach wzięły udział specjalistyczne pojazdy podwodne ROV (remotely operated vehicle). Inwestycja jest realizowana przez PSE i Litgrid, operatorów systemów przesyłowych energii elektrycznej w Polsce i na Litwie – czytamy w komunikacie.

Raport z badań posłuży do zaprojektowania i wyznaczenia ostatecznej trasy podmorskiej linii kablowej prądu stałego (HVDC) pomiędzy Polską a Litwą, a także opracowania strategii jego układania i ochrony, w tym do określenia głębokości zakopania systemu kablowego z uwzględnieniem warunków budowy dna morskiego.

ILF Consulting Engineers Polska/Jędrzej Stachura

Jakóbik: Harmony Link, czyli jak Polacy umożliwią rozwód krajów bałtyckich z Rosją w energetyce (WIDEO)