Excelerate Energy i ExxonMobil podpisały protokół ustaleń z rządem Albanii w celu przeprowadzenia studium wykonalności projektu LNG w porcie Vlora w południowej Albanii. Byłby to już czwarty terminal LNG na Bałkanach.
Studium wykonalności
Energetyka Albanii opiera się głównie na energetyce wodnej. Docelowo terminal LNG ma zapewnić regionowi nowy kierunek dostawy gazu. Dla Tirany gaz ma stanowić uzupełnienie energetyki wodnej. Amerykańska firma Excelerate, zajmująca się dostawą rozwiązań z zakresu LNG przeprowadzi badania w celu zbadania potencjału zintegrowanego rozwiązania LNG, które obejmuje opracowanie terminalu importowego LNG, instalacje regazyfikacji, budowy elektrowni w oparciu o gaz, a także instalacje do dystrybucji LNG małej skali. Ma on trafić nie tylko do Albanii, ale także do całego regionu bałkańskiego.
ExxonMobil, jeden z największych producentów gazu ziemnego w USA i producent LNG. Ten amerykański koncern sprawdzi zaś możliwości wsparcia dostaw LNG do Albanii oraz projektu importu LNG.
Wstępny raport wykonalności ma zostać opublikowany w trzecim kwartale 2021 roku, a uruchomienie projektu LNG zostało zaplanowane na 2023 rok.
LNG dla Albanii, ale i sąsiadów
Steven Kobos, prezes i dyrektor generalny Excelerate, podkreślił, że Albania stara się poprawić bezpieczeństwo energetyczne i odporność. – Jesteśmy przekonani, że rozwiązanie LNG zapewni niezawodność krajowej sieci energetycznej, jednocześnie uzupełniając niestabilne źródła odnawialne i alternatywne zasoby – podkreślił. Belinda Balluku, minister infrastruktury i energii Albanii podkreślił, że dywersyfikacja dostaw i zwiększenie bezpieczeństwa dostaw mają kluczowe znaczenie dla Albanii, a także dla bałkańskich sąsiadów.- Jesteśmy przekonani, że LNG może być kluczem do osiągnięcia tych strategicznych celów i ostatecznej realizacji projektu Vlora poprzez wybór najlepszych partnerów – powiedział.
Ed Austin, menedżer ds. Strategii i portfela ExxonMobil LNG, podkreślił, że globalne zasoby ExxonMobil i niezawodny łańcuch dostaw LNG mogą pomóc Albanii sprostać szybko rosnącemu zapotrzebowaniu na gaz ziemny i zapewnić długoterminowe bezpieczeństwo dostaw.
Czwarty terminal LNG na Bałkanach
Nie znamy jeszcze potencjalnej mocy nowego terminalu, ani czy będzie on lądowym czy pływającym obiektem. To ma wykazać studium wykonalności. Możemy jednak powiedzieć, że będzie to czwarty taki obiekt na Bałkanach. W Grecji są już dwa tego typu obiekty. Terminal na wyspie Revitus w pobliży Aten o przepustowości 5,2 mld m sześc., terminal Alexandroupolis o przepustowości ponad sześć miliardów metrów sześc. Ten drugi terminal będzie jednostką pływającą, która zacznie komercyjnie działać od 2022 roku. Jest też trzeci działający od stycznia tego roku pływający terminal na chorwackiej wyspie Krk o mocy 2,6 mld m sześc. Obiekty w Grecji poza lokalnym rynkiem zapatrują lub będą zaopatrywać także rynek bułgarski. Bułgarski operator sieci przesyłowej Bułgartransgaz posiada 20 procent działów w terminalu Alexandroupolis. Umowę podpisano w ubiegłym roku. Chorwacki terminal zaś poza lokalnym rynkiem będzie zapatrywać także Węgry.
LNG z Albanii na Bałkany
W Albanii trwają prace realizacji projektu gazociągu jońsko- adriatyckiego (IAP), która ma przesyłać gaz z miasta Fier w Albanii przez Czarnogórę i Bośnię do Splitu w Chorwacji. Gazociąg o długości 516 km byłby dwukierunkowy, a jego roczna przepustowość wynosiłaby pięć miliardów metrów sześciennych. W Fier IAP połączyłby się z gazociągiem transadriatyckim (TAP), realizowanym przez konsorcjum, w skład którego wchodzi państwowe przedsiębiorstwo energetyczne SOCAR z Azerbejdżanu oraz koncerny europejskie. Oba projekty mają poparcie Unii Europejskiej. TAP już rozpoczął w tym roku przesył Shah Deniz II w Azerbejdżanie do Europy. Prace nad IAP skomplikowały się jednak w ubiegłym roku w efekcie pandemii koronawirusa.
Excelerateenergy/Bartłomiej Sawicki
Wójcik: Brama południowa dostaw LNG do Europy zostanie otwarta