Bando: Będziemy zdecydowanie i szybko budować rynek gazu

14 maja 2014, 08:34 Energetyka
Maciej Bando

Paneliści biorący udział w sesji „Rynek energii w Europie i w Polsce” podczas VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, najwięcej uwagi poświęcili nowym trendom w europejskich regulacjach dotyczących rynku energii.

– Ośmielę się powiedzieć, że najbliższe 3-4 lata będą rewolucyjne, jeśli chodzi o budowanie rynków energii w ogóle, a szczególnie rynku energii elektrycznej. Wkraczamy w bardzo ciekawe lata w obszarze szeroko pojętej energetyki – oznajmił Maciej Bando, wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Jego zdaniem wszyscy widzimy, co się dzieje na zewnątrz Polski i widzimy, co się dzieje w Polsce. Widzimy jak energetyka staje się głównym tematem obrad różnych gremiów politycznych, jak bezpieczeństwo energetyczne staje się istotne i nie ma co ukrywać, że na to wszystko nakłada się dosyć skomplikowana sytuacja w Polsce.

– Po pierwsze kończymy pewien okres regulacji rynku, kończymy okres starych zasad taryfowania dystrybucji energii elektrycznej – mówił dalej wiceprezes. – Wkraczamy w czas, kiedy będziemy budować rynek gazu i to zdecydowanie i szybko.

– Wszyscy naokoło dyskutują o szkodliwości palenia węgla, a my mamy tę ogromną przewagę nad wieloma krajami europejskimi, że mamy własne paliwo i o to paliwo musimy walczyć, a w związku z tym szalenie istotny jest dla nas pakiet klimatyczny – ocenił wiceprezes Maciej Bando.