EnergetykaEnergia elektryczna

Bando: Polsce nie zabraknie mocy

Bezpieczeństwo energetyczne było głównym tematem debaty, która odbyła się 23 października br. w Polskiej Agencji Prasowej.

Uczestnicy debaty „Jak poprawić bezpieczeństwo energetyczne i skutecznie zarządzać popytem na energię?” rozmawiali, jak efektywnie poprawić bezpieczeństwo krajowego systemu elektroenergetycznego i wpłynąć na rozwiązanie problemu deficytu mocy.

Zaproszeni do debaty goście odnieśli się do dotychczasowych doświadczeń operatora systemu przesyłowego energii elektrycznej oraz firm z branży dotyczących skutecznego zarządzania i stosowania różnych mechanizmów regulowania popytem na moc.

Rozważano m.in. mechanizm zarządzania popytem na energię tzw. demandsideresponse (DSR). Dobrowolne przenoszenie przez konsumentów swojego zapotrzebowania poza okresy szczytu generuje tzw. jednostki negawatów, czyli energii nieużytej w danym czasie. Dodatkowo zarządzanie popytem powoduje, że w większym stopniu wykorzystuje się potencjał istniejących elektrowni. To z kolei pozwala uniknąć nowych inwestycji i – jak stwierdzili uczestnicy debaty – prowadzi do oszczędności.

Uczestnicy spotkania zauważyli, że aby móc na większą skalę skutecznie wprowadzić mechanizm zarządzania popytem, potrzebne są odpowiednie warunki techniczne. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando zwrócił uwagę, że z uwagi na postęp technologiczny rozwój inteligentnych sieci energetycznych jest nieunikniony, zaznaczył jednak, że samo opomiarowanie powinno być ostatnim elementem wdrożenia systemu i nie może być celem samym w sobie.

Wśród tematów dyskusji znalazła się także kwestia pilotażowych programów zarządzania popytem, przeprowadzonych w innych krajach europejskich, które spowodowały redukcję mocy szczytowej na poziomie od 6% do 10%.

Zwrócono również uwagę na wpływ, jaki będzie miało oddanie połączenia elektroenergetycznego Polska-Litwa będącego największym z obecnie realizowanych projektów inwestycyjnych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Zdaniem Prezesa URE, jak i większości dyskutantów, braki mocy nie grożą Polsce. Powstały już mechanizmy, dzięki którym nie można już mówić o zagrożeniu stabilności pracy systemu energetycznego.

Źródło: Urząd Regulacji Energetyki


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X