Baranowski: 20 mln zł rocznie na startupy do 2020 roku

5 września 2017, 18:30 Energia elektryczna

Polska Grupa Energetyczna zamierza wspierać startupy. Wyda na ten cel 20 mln zł rocznie do 2020 roku.

PGE Ventures
Henryk Baranowski, prezes PGE (fot. PGE)

– Współpraca ze start-upami jest fundamentem naszej działalności w obszarze innowacyjności i nowych technologii. Dołożyliśmy starań, żeby selekcja start-upów odbywała się sprawnie, rzetelnie i zgodnie z najlepszymi praktykami, stosowanymi przez wiodące fundusze CVC w Europie i na świecie. PGE Ventures ma za zadanie zapewnić Grupie nowe pomysły biznesowe i docelowo strumień przychodu powiedział podczas inauguracji projektu Henryk Baranowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

PGE chce przeznaczyć na działalność PGE Ventures do 2020 roku 20 mln zł rocznie, a 30 mln zł będzie przeznaczone na działalność R&D oraz wszelkiego rodzaju programy komercjalizacji pomysłów. PGE liczy, że biznes będzie wspierać działalność spółki.

Prezes PGE Ventures Piotr Czak powiedział, że strona przez którą można już składać aplikacje działa i można składać wnioski. Można tam znaleźć wszystkie potrzebne informacje, aby aplikować. Znajduje się tam także opis oceny inwestycji i kto będzie brał udział w panelach i ocenie projektu inwestycyjnych. Są także opisane kryteria oceny, a więc czym będzie się spółka celowa kierować przy wyborze inwestycji. Ostatnią, ale równie fundamentalnym elementem jaki można tam znaleźć to polityka inwestycyjna, w co i kiedy chce PGE Venture inwestować.

– Żadna aplikacja nie zostanie bez odpowiedzi. W ciągu trzech tygodni jesteśmy w stanie odpowiedzieć na każdą aplikację. Oczekujemy, że w tym roku zgłosi się do nas 100 osób. Chcemy do końca roku przeprowadzić 3- 4 inwestycje. Będzie to jednak zależeć od potrzeb grupy, a także kreatywności zgłoszonych pomysłów.- powiedział Czak. Dodał, że wielkość inwestycji będzie wynosi 3-4 mln zł w poszczególny startup.

Inwestycje mają iść dwutorowo. PGE Venture chce samemu inwestować środki, a po drugie podmiot będzie starł się o środki zewnętrzne z PFR Ventures voraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Zaaplikowaliśmy już środki z Polskiego Funduszu Rozwoju z programy Starter. Jesteśmy w trakcie aplikacji środków ze funduszu NCBiR CNBC. W zeszły piątek został uruchomiony nabór. Myliśmy także ze środków bezpośrednio z NCBiR z programów poświęconych innowacji.

PGE Venture nie wyklucza wsparcia także funduszy zagranicznych, warunkiem jest jednak uwzględnienie pierwiastka polskiego lub eksport produktów do Polski.

Aktualizacja 05.09.2017 (dodana wypowiedź prezesa PGE Henryka Baranowskiego)