Białoruś rozmawia z Polską o dostawach ropy pomimo przełomu z Rosją

23 marca 2020, 06:00 Alert
Jacek Czaputowicz Uładzimir Makiej MSZ
Minister spraw zagranicznych RP rozmawia z jego białoruskim odpowiednikiem przez telefon. Fot. Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski rozmawiali z ministrem spraw zagranicznych Białorusi Uładzimirem Makiejem o dostawach ropy pomimo przełomu Mińsk-Moskwa.

Ministerstwo spraw zagranicznych RP informuje o rozmowie telefonicznej Czaputowicza i Makieja z inicjatywy Polski. Spotkanie ma się odbyć po uporaniu się Europy z epidemią koronawirusa. – Nawiązując do wcześniejszej rozmowy ministra Makieja z pełnomocnikiem rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, min. Naimskim, omówiono kwestie polskiego wsparcia dla Białorusi w zakresie dostaw surowców energetycznych, w tym ropy naftowej – czytamy w komunikacie MSZ. – Podczas rozmowy omówiono także kwestie relacji Białorusi z Unią Europejską oraz NATO, dalszej współpracy gospodarczej, a także możliwości wstąpienia Białorusi do Światowej Organizacji Handlu. Minister Czaputowicz przypomniał, że znaczenie Białorusi w międzynarodowym systemie współpracy i organizacjach międzynarodowych będzie wzrastać wraz z demokratyzacją państwa oraz wzrostem swobód obywatelskich i gospodarczych.

Warto przypomnieć, że prezes białoruskiego Biełneftechimu Andrej Rybakow przekonywał na początku marca, że dostawy rewersowe ropy przez Polskę na Białoruś mogłyby ruszyć przed końcem roku, a PERN rozpoczął modernizację polskiej infrastruktury przesyłowej która może posłużyć między innymi dostawom na terytorium białoruskie.

Jeszcze przed konwersacjami telefonicznymi z Polakami odbyły się rozmowy na wyższym szczeblu z udziałem premierów Białorusi i Rosji, o których informował BiznesAlert.pl. Siarhiej Rumas oraz Michaił Miszustin mieli dojść telefonicznie do porozumienia co do zasady porozumień o parametrach współpracy w sektorze naftowym z uwzględnieniem interesów obu stron. Implementacja tych porozumień ma zapewnić dostawy ropy rosyjskiej Republice Białorusi „w pełnym wymiarze i na ustalonych warunkach”.

Szef Kancelarii Prezydenta Republiki Białorusi Igor Sergiejenko poinformował agencję BiełTA, że Rosja w pełni popiera warunki dostaw ropy w 2020 roku przedstawione przez Białorusinów. Sergiejenko spotkał się z przedstawicielami białoruskiego sektora naftowego, któremu przewodniczył prezydent Aleksandr Łukaszenka.

Białorusini wielokrotnie w przeszłości sugerowali zmniejszenie zależności od dostaw ropy rosyjskiej poprzez rozwój importu m.in. przez Polskę. Zwykle wracali do importu z Rosji po zakończeniu sporów cenowych. Jednakże zmiany podatkowe w Rosji zaplanowane do 2024 roku pozbawią ich przewagi konkurencyjnej w pośrednictwie dostaw surowca rosyjskiego do Europy i mogą skłonić do sięgnięcia po trwałą alternatywę.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych/BiełTA/Wojciech Jakóbik

Marszałkowski: Putin gra ceną benzyny przed referendum