Aż trzech dziennikarzy naszego portalu zostało nagrodzonych w 7. edycji konkursu dla mediów organizowanego przez Towarową Giełdę Energii – Platynowe Megawaty. Wyróżnienia za najlepszy materiał audiowizualny otrzymali Wojciech Jakóbik i Mariusz Marszałkowski, a specjalne wyróżnienie kapituły konkursu trafiło do Bartłomieja Sawickiego.
Do „Platynowych Megawatów” 2020 zgłoszono rekordową liczbę 63 materiałów autorstwa 26 dziennikarzy, w tym po raz pierwszy w historii plebiscytu – dwa podcasty. Po burzliwych naradach kapituła konkursu, w skład której weszli przedstawiciele Towarowej Giełdy Energii, Patronów i Partnerów, wyłoniła sześciu zwycięzców.
Laureatami 7. edycji konkursu dla mediów „Platynowe Megawaty” zostali:
- Ireneusz Chojnacki – nagroda główna dla Dziennikarza Roku 2020,
- Magdalena Graniszewska – wyróżnienie w kategorii „Najlepsza publikacja na temat rynku energii elektrycznej w roku 2020” za artykuł „Rozwód z węglem rozpalił hossę” („Puls Biznesu”),
- Tomasz Furman – wyróżnienie w kategorii „Najlepsza publikacja na temat rynku gazu
w roku 2020” za artykuł „Giełdowe spółki chcą dalszej liberalizacji rynku gazu” („Gazeta Giełdy i Inwestorów Parkiet”), - Ireneusz Chojnacki – wyróżnienie w kategorii „Najlepsza publikacja na temat rynku odnawialnych źródeł energii w roku 2020” za artykuł „Ograniczanie produkcji wiatraków na polecenie operatora? Jak nic innego nie pomoże…” (Wnp.pl),
- Wojciech Jakóbik i Mariusz Marszałkowski – wyróżnienie w kategorii „Najlepszy materiał audiowizualny na temat branży energetycznej w roku 2020” za podcast „Tajemnice Jamału” (BiznesAlert.pl),
- Bartłomiej Sawicki – wyróżnienie specjalne kapituły konkursu za wnikliwość w pracy dziennikarskiej i przybliżanie praktycznych aspektów energetyki prosumenckiej (BiznesAlert.pl).
– Naznaczony pandemią koronawirusa oraz zjawiskami z nią związanymi 2020 rok przyniósł kontynuację transformacji krajowej elektroenergetyki w kierunku zero- i niskoemisyjnym. To znalazło odzwierciedlenie m.in. w kolejnych aukcjach OZE, rozwoju segmentu mikroinstalacji czy przygotowaniu ram regulacyjnych dla morskiej energetyki wiatrowej. Symboliczne dla całej branży było wstrzymanie w ubiegłym roku budowy elektrowni węglowej Ostrołęka C oraz rozpoczęcie rozmów dotyczących wygaszania kopalń węgla energetycznego. Był to więc rok ważny, obfitujący w wiele zmian i wyzwań, za którymi media, wypełniając swoją informacyjno-edukacyjną misję, musiały nadążać. Tym bardziej czuję się zaszczycony, że tytuł Dziennikarza Roku – tego wyjątkowego 2020 – został przyznany właśnie mi – powiedział zdobywca głównej nagrody, Ireneusz Chojnacki.
Edycja 2020 jest już siódmą z kolei – po raz pierwszy „Platynowe Megawaty” zostały zorganizowane przez Towarową Giełdę Energii w 2014 roku. Od samego początku konkursowi przyświecają te same cele: promocja rzetelnego dziennikarstwa poświęconego szeroko rozumianej energetyce, rozwijanie debaty publicznej oraz edukacja mediów, m.in. poprzez warsztaty organizowane przez TGE i partnerów wydarzenia. Do konkursu z roku na rok zgłaszanych jest coraz więcej materiałów, zarówno z mediów ogólnopolskich, regionalnych, jak i branżowych.
– Reprezentując Towarową Giełdę Energii, czuję ogromną odpowiedzialność za przekazywane w przestrzeni publicznej treści. Mam jednak świadomość, że poruszam się w konkretnym obszarze, który ściśle powiązany jest z działalnością Giełdy. Dlatego tym bardziej doceniam pracę dziennikarzy. Ich szeroka wiedza często mnie zaskakuje, jest bowiem poparta głębokimi analizami nie tylko danych, ale także sytuacji w sektorze energetycznym. Cieszę się, że TGE wraz z Partnerami zauważa trud naszych Koleżanek i Kolegów z mediów oraz wskazuje na to, co jest istotne dla czytelnika – rzetelność i merytoryka. 2020 rok przyniósł szereg wartościowych publikacji. Kapituła konkursu nagrodziła jedynie sześciu dziennikarzy, co nie oznacza, że inni nie zasługiwali na wyróżnienie. Gratuluję laureatom 7. edycji plebiscytu oraz dziękuję wszystkim, którzy nadesłali swoje materiały. Rosnąca z roku na rok liczba publikacji jest tylko potwierdzeniem słuszności realizowanej misji i motywacją do pracy nad kolejnymi odsłonami konkursu – tak, aby jak najlepiej promować rodzimą branżę zarówno „u siebie”, jak i poza granicami kraju – powiedział Piotr Zawistowski, Prezes Zarządu Towarowej Giełdy Energii.
Sylwetki zwycięzców 7. edycji konkursu dla mediów „Platynowe Megawaty”:
Ireneusz Chojnacki
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od ponad dekady jest związany z katowicką grupą PTWP, wydawcą m.in. portalu Wnp.pl oraz Miesięcznika Gospodarczego „Nowy Przemysł”, w których pisze o energetyce. W tematykę tę wdrażał się wcześniej, jako dziennikarz „Dziennika Gazety Prawnej”, w związku z konsolidacją sektora, która na lata ukształtowała polski rynek energii elektrycznej. W miarę upływu czasu rozwijał swoje zainteresowania w rytm zmian zachodzących w branży, poszerzając zakres tematyczny publikacji m.in. o ciepłownictwo, OZE oraz kluczowe regulacje krajowe czy unijne, w tym te dotyczące funkcjonowania EU ETS.
Tomasz Furman
Dziennikarz od kilkunastu lat związany z „Gazetą Giełdy i Inwestorów Parkiet” oraz z „Rzeczpospolitą”. Porusza m.in. tematy dotyczące rynków: gazu, ropy, paliw, materiałów budowalnych, tworzyw sztucznych i transportu. Absolwent zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim i podyplomowych studiów doradztwa inwestycyjnego w Wyższej Szkole Bankowości w Poznaniu, makler papierów wartościowych.
Magdalena Graniszewska
Dziennikarka związana z „Pulsem Biznesu” od 2007 roku, a od dziewięciu lat zajmująca się energetyką, górnictwem i sektorem paliwowym. Pisze o firmach, inwestycjach oraz finansowaniu transformacji energetycznej. Dwukrotnie wyróżniona w konkursie „Interesująco i Rzetelnie o Energetyce Wiatrowej”. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Wojciech Jakóbik
Współzałożyciel i redaktor naczelny BiznesAlert.pl. Analityk sektora energetycznego od 2009 roku. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. Autor licznych publikacji naukowych oraz publicystycznych poświęconych bezpieczeństwu, energetyce oraz polityce klimatycznej ze szczególnym uwzględnieniem polityki gazowej Polski oraz Federacji Rosyjskiej, a także polityki energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej. Kilkukrotny laureat konkursu dla mediów „Platynowe Megawaty”.
Mariusz Marszałkowski
Dziennikarz i analityk portalu BiznesAlert.pl. W swojej pracy zawodowej skupia się przede wszystkim na regionie Europy Wschodniej i tematyce szeroko pojętego bezpieczeństwa. Wcześniej związany z Kolegium Europejskim w Natolinie, gdzie odpowiadał za realizację projektu dotyczącego transformacji politycznej na Ukrainie. Absolwent Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
Bartłomiej Sawicki
Zastępca redaktora naczelnego BiznesAlert.pl. Tematy zainteresowań w jego pracy zawodowej oscylują wokół transformacji energetycznej (i związanej z nią polityki gazowej), polityki klimatycznej oraz OZE. Śledzi także zagadnienia dotyczące niekonwencjonalnych źródeł węglowodorów oraz obszaru pojugosłowiańskiego. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku stosunki międzynarodowe. Ukończył studia w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie na kierunku dziennikarstwo oraz studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku zarządzanie
w sektorze naftowym i gazowniczym.