AlertWszystko

Brak porozumienia w sprawie Syrii

Bojownicy ISIS.

(EurActiv.pl)

W cieniu zamachów w Brukseli trwają rozmowy pokojowe ws. Syrii. Porozumienie jest jednak odległe.

W Syrii od pięciu lat trwa wojna domowa, w której śmierć poniosło 250 tys. osób, a miliony zostały zmuszone do ucieczki z własnych domów. Od tego czasu, prócz reżimu prezydenta Baszara al-Assada i buntowników sprzeciwiających się jego rządom, w konflikt zaangażowały się także inne państwa i ugrupowania.

Czytaj więcej o konflikcie w Syrii

Strony konfliktu

Po stronie buntowników opowiedziały się Stany Zjednoczone wraz z koalicją syryjskich sąsiadów, w tym Turcją, i państwami zachodnimi. Z kolei Rosja i Iran zdecydowały się wesprzeć al-Assada i jego siły. W Syrii walczą także islamistyczne Państwo Islamskie oraz lokalny odłam Al-Kaidy – te dwa ugrupowania walczą nie tylko z rządem i buntownikami, ale także ze sobą nawzajem.

Ponadto, syryjska mniejszość kurdyjska zorganizowała się w bojówki, ogłosiła autonomię i walczy z islamistami przy wsparciu Zachodu. Z uwagi na turecki konflikt z Kurdami mieszkającymi w granicach państwa tureckiego, siły tureckie, mimo wspólnego wroga w postaci Państwa Islamskiego, zwalczają Kurdów.

Czytaj więcej o Kurdach w Syrii

Rozmowy w Genewie

W zeszłym tygodniu (14 marca) rozpoczęła się kolejna runda rozmów pokojowych w Genewie, które mają na celu zakończyć pięcioletni konflikt w Syrii. Nie zostali na nią zaproszeni przedstawiciele wszystkich stron – ale podczas gdy brak zaproszeń dla terrorystycznych Państwa Islamskiego i Al-Kaidy nikogo nie zaskoczył, to brak formalnego włączenia Kurdów do rozmów wzbudził ich sprzeciw i przyspieszył ich separowanie się od reszty Syrii.

Czytaj więcej o dążeniach Kurdów do autonomii

Rozmowy na razie nie przynoszą rezultatów. Syryjska strona rządowa odrzuca bowiem jakiekolwiek warunki dotyczące ustąpienia al-Assada z urzędu prezydenta – co z kolei jest podstawowym warunkiem pokoju dla opozycji. „Nie znajdujemy żadnego pola do kompromisu w propozycji przedstawionej przez rząd” – stwierdził wczoraj (22 marca) jeden z liderów opozycji obecnych w Genewie, Asaad al-Zoubi.

Opozycja zarzuciła także rządowi intensyfikację działań militarnych. Syryjska armia miała podwoić liczbę oblężeń wokół miast buntowników, a także zwiększyć liczbę nalotów bombowych.

Spotkanie USA-Rosja

Dziś (23 marca) w Moskwie spotykają się amerykański sekretarz stanu John Kerry i rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Jako dwa najpotężniejsze państwa zaangażowane w Syrii, USA i Rosja mają istotny wpływ na tamtejszą sytuację – w lutym udało im się doprowadzić do częściowego zawieszenia broni. Specjalny wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura przyznał, że ma „nadzieję, że rozmowy w Moskwie będą produktywne”.

Jeszcze przed wizytą Kerry podkreślał, że „nie można rozwiązać wszystkiego w jeden dzień”. Przyznał jednak, że kwestia „przemian politycznych” w Syrii, czyli przyszłości al-Assada, jest obecnie kluczowa dla dalszych rozmów i będzie o niej rozmawiał z Ławrowem.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X