Branży chemicznej w Niemczech brakuje wodoru i musi pomyśleć o alternatywie

3 lipca 2023, 11:15 Alert

Niemiecki think tank Agora Energiewende opublikował wstępne wyniki badań związanych z projektami transformacji energetycznej branży chemicznej w Niemczech. Eksperci radzą niemieckim firmom ograniczanie zużycia gazów, w tym także wodoru oraz rozwiniecie obiegów zamkniętych, umożliwiających wielokrotne użycie surowców i energii.

Molekuła wody, z której można pozyskać wodór. Fot. Freepik
Molekuła wody, z której można pozyskać wodór. Fot. Freepik

Agora Energiewende sugeruje niemieckiej branży chemicznej, aby brała pod uwagę biomasę jako energię odnawialną. Niemiecka gazeta Handelsblatt podsumowuje wyniki tej analizy w kierunku faktu, że zielona transformacja oparta na zielonym wodorze, na razie nie będzie mogła zostać przeprowadzona w branży chemicznej według schematu wdrażanego już w przemyśle hutniczym. Ilości zielonego wodoru nie wystarczy dla niemieckich zakładów chemicznych. Ten sektor niemieckiej gospodarki będzie musiał poszukać sobie w następnym czasie bezemisijnej alternatywy.

Branża chemiczna zużywa w niemieckim miksie energetycznym 9 procent energii pierwotnej, z czym związanych jest 15 procent emisji CO2 w Niemczech. Zużycie to składa się z samego procesu wytwarzania energii, ale także wykorzystania surowców, takich jak gaz ziemny w stricte procesie produkcyjnym. Przemysł chemiczny deklaruje neutralność klimatyczną do 2050 roku.

Agora Energiewende / Handelsblatt / Deutschlandfunk / Aleksandra Fedorska

PGE chce rozwijać technologię wodorową w sektorze kolejowym