Branża naftowo-gazowa wzywa Joe Bidena do odblokowania eksportu LNG

18 września 2024, 07:15 Alert

Szefowie firm sektora naftowo-gazowego wzywają prezydenta USA Joe Bidena do cofnięcia blokady eksportu LNG. Na początku roku jego administracja wstrzymała wydawanie nowych pozwoleń na sprzedaż skroplonego gazu ziemnego za granicę. 

Statek Yiannis wynajęty przez JERA na dostawy LNG z USA. Fot. Venture Global LNG
Statek Yiannis wynajęty przez JERA na dostawy LNG z USA. Fot. Venture Global LNG

Prezesi firm naftowych i gazowych wzywają Joe Bidena do „zaprzestania ataków na amerykańskie LNG”. Producenci protestują właściwie od początku roku, gdyż to właśnie pod koniec stycznia 2024 roku administracja prezydenta USA ogłosiła „tymczasową” przerwę w wydawaniu pozwoleń na eksport LNG”. Biały Dom powoływał się wówczas na „potrzebę kontroli wpływu dostaw na środowisko i bezpieczeństwo narodowe”.

– Ten zakaz stawia politykę ponad postęp. Wstrzymanie wydawania pozwoleń, które weszło w życie na początku tego roku, podniesie koszty energii, zagrozi dostawom do europejskich sojuszników Ameryki i zwiększy emisje poprzez spowolnienie przejścia z węgla na gaz – powiedział dyrektor generalny Chevron Mike Wirth podczas konferencji Gastech 2024, która odbywa się w dniach 17-20 września w Houston.

– Jeśli chodzi o rozwój dobrobytu gospodarczego, bezpieczeństwa energetycznego i ochrony środowiska, wstrzymanie wydawania pozwoleń na LNG zawodzi we wszystkich tych trzech kwestiach. Administracja powinna zaprzestać ataków na gaz ziemny i przyjąć do wiadomości korzyści, które przynosi on na całym świecie – dodał.

– W Australii i USA widzimy sporo chwiejności w kwestii wsparcia dla branży. Obawiam się, że nastąpi długotrwała fala obaw ze strony kluczowych krajów kupujących LNG spowodowana przerwą. Nawet jeśli będzie ona krótkotrwała – powiedziała Meg O’Neill, dyrektor generalna Woodside Energy.

Stany Zjednoczone, obecnie największy eksporter LNG na świecie, zbliżają się do wyborów prezydenckich, w których startują Donald Trump, były prezydent USA i Kamala Harris, obecna wiceprezydent w gabinecie Joe Bidena. Obaj kandydaci popierają produkcję ropy naftowej i gazu poprzez szczelinowanie hydrauliczne (proces technologiczny mający na celu zwiększenie wydajności odwiertu). Branża naftowo-gazowa obawia się jednak decyzji Białego Domu po ewentualnym zwycięstwie Harris, która nie określiła swoich planów w sprawie odblokowania nowych licencji.

Bloomberg / Jędrzej Stachura

Ekspert: Europa bez licencji na LNG z USA może wrócić do Rosji