Szefczovicz: Połączenia transgraniczne to sedno Unii Energetycznej

30 czerwca 2016, 14:00 Alert

W czwartek 30 czerwca Komisja Europejska zaprosiła do składania wniosków w ramach programu Łącząc Europę (CEF). W ramach tego konkursu na realizację kluczowych inwestycji w infrastrukturę energetyczną KE ma do podziału 600 mln euro.

Marosz Szefczovicz. Fot. Komisja Europejska
Marosz Szefczovicz. Fot. Komisja Europejska

W ramach ogłoszonego w czwartek zaproszenia, KE zapowiada dofinansowanie przedsięwzięć mających na celu wyeliminowanie wąskich gardeł w przepływie energii pomiędzy krajami Unii. Do podziału jest kwota 600 mln euro. O dofinansowanie mogą się ubiegać mogą projekty, które figurują na liście 195 przedsięwzięć będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCIs). Uaktualniona lista została opublikowana w listopadzie 2015 r.

Termin składania wniosków upływa 8 listopada 2016 r., a decyzję w sprawie wyboru projektów do dofinansowania ma być ogłoszona w marcu 2017 r.To już drugie takie zaproszenie ze strony KE w tym roku, poprzednie zostało ogłoszone w marcu, a termin zgłaszania wniosków upłyną 28 kwietnia 2016 r. Decyzja w sprawie wyboru wniosków do dofinansowania ma być ogłoszona pod koniec lipca.

Dotychczas KE ramach tego programu w latach 2014- 2015 rozdysponowała nieco ponad 1 mld euro na 69 projektów. Natomiast w ramach całego programu CEF na lata 2014-2020 do podziału jest 5,35 mld euro.

– Transgraniczne połączenia energetyczne są sednem Unii Energetycznej. Czynią nas razem silniejszymi w Unii Europejskiej. Instrument CEF zapewnia nowe możliwości inwestycyjne w czystsze i bardziej inteligentne elementy infrastruktury energetycznej – powiedział Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, ds. Unii Energetycznej, Marosz Szefczovicz.

– Porozumienie klimatyczne z Paryża jest jasnym sygnałem, że czysta transformacja energetyczna musi być kontynuowana. Komisja Europejska jest zobowiązana do wspierania tego energetycznego przejścia i zamierza inwestować, tam gdzie jest to potrzebne. Propozycje inwestycji staną się podstawą nabierającej tempa transformacji energetycznej, pomagając połączyć istniejącą infrastrukturę energetyczną w całej Europie i wnieść znaczące korzyści dla naszej gospodarki i  klimatu – powiedział unijny komisarz do spraw polityki klimatycznej i energii, Miguel Arias Cañete.

Komisja Europejska/CIRE.pl